Kripto Para HaberleriHaberler

FED: ”ABD Dolarının Resmi Bir Dijital Versiyonunu Oluşturmak Ödemeleri Hızlandıracaktır”

Federal Reserve (Fed) resmi dijital para birimini çıkarmanın faydaları ve risklerine ilişkin rapor yayımladı. Yayınlanan raporda ABD dolarının resmi dijital versiyonu oluşturmanın ödemeleri hızlandırabileceği ve işletmelere güvenli bir seçenek alternatifi olabileceği ifade edildi.

Fed’den yapılan açıklamada “Tüketicilerin mahremiyetini korumak çok önemli” ifadeleri kullanılırken, bir dijital paranın ana faydasının ise kredi ve likidite riskinden bağımsız para yaratabilmek olacağı belirtildi.

Fed, dijital paranın özel faaliyetler ve işlemler için özellikle sınır ötesi işlemler için daha güvenli seçenekler sunacağını ve ABD dolarının yurt dışındaki rolünü de güçlendireceğini söyledi.

Ek olarak dijital paranın ABD’nin finansal sisteminde temel değişikliklere yol açacağını, banka mevduatlarını ve kredi bulunabilirliğini azaltacağını öne sürdü.

Bunun yanı sıra bu durumun hane halkları ve işletmeler için kredi maliyetlerinde artışa neden olabileceğini vurguladı.

Fed, Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda henüz resmi bir karar alınmadığını belirtti ve CBDC için çeşitli dizayn seçeneklerinin hala değerlendirilmekte olduğunu da belirtti.

Yapılan açıklamada, raporun herhangi bir politika sonucunu desteklemediği bildirildi. Fed konu ile ilgili, “yürütme organından ve Kongre’den belirli bir yetkilendirme yasası şeklinde açık bir destek olmadan” dijital para birimi oluşturamayacağını dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu