HaberlerKripto Para Haberleri

FCA, İngiltere’deki Kripto ATM’lerinin Kapatılmasına Hükmetti

İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA), makinelerini kapatmaları veya lisanssız olduklarından dolayı ceza alacakları için kripto ATM operatörleriyle iletişime geçti.

Bugün yayınlanan bir FCA bildirimine göre, İngiltere’deki kripto ATM operatörlerinin hiçbiri ülkede iş yapabilmek için yasal olarak kayıt altında değil. Bu nedenle, bu tür tüm makineler yasadışı olarak çalışıyor.

CoinATMRadar‘ın verilerine göre, Birleşik Krallık’ta çoğunluğu Londra Bölgesi’nde bulunan 81 kripto ATM’si var. Manchester, Oxford ve Birmingham da birkaç makineye ev sahipliği yapıyor.

FCA’nın bildirimi, Birleşik Krallık‘ta bir kripto ATM operatörü olan Gidiplus‘a karşı bir mahkeme kararının hemen ardından geldi. Gidiplus daha önce, FCA’nın Kara Para Aklama Düzenlemeleri (MLR) rejimi kapsamında lisans başvurusunu reddetme kararına itiraz ederek Üst Mahkemeye temyiz başvurusunda bulundu.

O sırada FCA, küçük işlemler yapan müşteriler için yetersiz kimlik doğrulaması nedeniyle Gidiplus başvurusunu reddetmişti. FCA, Gidiplus’ın 250 İngiliz Sterlini (327 $) altında işlem yapan kişiler için kimlik doğrulamasının Smurf risklerine kapı açtığını belirtti.

Smurfing, kara para aklayıcılar tarafından kullanıldığı iddia edilen ve yetkililerin tespitinden kaçınmak için büyük miktarlarda paranın daha küçük miktarlarda yatırıldığı bir tekniktir. Mahkeme, konuya ilişkin kararında Gidiplus’ın MLR protokollerine uygun şekilde çalışabileceğini kanıtlayamadığına hükmetti.

FCA, 2020’de kripto para aklama denetçisi rolünü üstlendiğinden beri, Birleşik Krallık’ta kripto para birimi düzenlemelerini sıkılaştırmak için harekete geçti. Mart ayının başlarında, düzenleyici, geçen yıl 300’den fazla kripto işletmesini araştırdığını belirtti.

Singapur, dijital para birimi pazarlamasına yönelik daha geniş bir baskının parçası olarak bu yılın başlarında kripto ATM’lerini kapatmak için benzer bir hamle yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu