Kripto Para HaberleriHaberler

FBI ve Avustralya Polisi Soruşturması 1,2 Milyon Doların Üzerinde Kripto Paranın Kaybolmasına Yol Açtı

Avustralya Polisi (AFP), bir soruşturma sırasında kripto para birimi ve 1,66 milyon dolardan fazla nakit ortaya çıkardı.

FBI‘dan alınan bilgilerin ardından AFP, çalıntı Netflix ve Spotify abonelikleri satan bir bilgisayar korsanını tutukladı. Daha sonra, Yeni Güney Galler Yüksek Mahkemesi hüküm giymiş bilgisayar korsanının para birimlerini Commonwealth‘e vermesini emretti.

Cryptocurrency’in En Büyük Commonwealth Müsaderesi

Avustralya polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, hüküm giymiş bilgisayar korsanı, Sydney‘den 23 yaşında bir adam. ABD’deki bir adamla, akış hizmeti müşterilerinin giriş bilgilerini çalmak ve daha sonra onları daha ucuza çevrimiçi satmak için komplo kurdu.

Sidney suçlusu geçen yıl Ekim ayında çeşitli suçlardan suçlu bulundu. Daha sonra, AFP liderliğindeki Suçlu Varlıklara El Koyma Görev Gücü (CACT), tüm hesapları üzerinde kısıtlama emirleri aldı. Bilgisayar korsanının sahip olduğu sahte isimler altında kripto, banka ve PayPal hesapları dahil.

Rapora göre, 1,2 milyon AUD’den (902.276 $) fazla olan kaybedilen kripto miktarı, Commonwealth kripto para biriminin en büyük müsaderesi.

Avustralya Federal Polisi, FBI’dan bilgi aldıktan sonra soruşturmaya başladı. Bilgisayar korsanı, çevrimiçi abonelik hizmetleri için çalınan hesap ayrıntılarını satmak için WickedGen.com adlı bir hesap oluşturucu web sitesini kullandı. Hesap ayrıntıları, Avustralya’daki ve ABD de dahil olmak üzere uluslararası alanda bilinmeyen kurbanlara aitti. Bu web sitesi, polis bilgisayar korsanını yakalamadan önce yaklaşık iki yıl çalıştı. AFP siber suç müfettişleri, çeşitli kanıtlara el koydukları evinde arama emri çıkardı.

Soruşturma sırasında Avustralya polisi, Sidney suçlusunun benzer üç başka web sitesini de işlettiğini keşfetti. Bu sitelerden elde ettiği kârın bir kısmını çeşitli kripto para birimlerine dönüştürdü. Bir FBI iddianamesi, hesap oluşturucu web sitelerinden birini ABD’den başka bir adamla işlettiğini iddia etti.

Avustralya İçişleri Bakanı Karen Andrews, ele geçirilen fonları suç önleme, kolluk kuvvetleri ve toplum güvenliği ile ilgili girişimleri desteklemek için dağıtacak.
“AFP’nin iyi çalışması, bir suçlunun haksız kazançlarından mahrum bırakıldığını gördü ve bu para, Avustralya’nın etrafındaki toplulukların güvenliğini ve güvenliğini arttırmaya yönlendirildi” dendi.

Siber Suçlarda Kripto Üzerindeki Avustralya Federal Polisi

Avustralya Federal Polis Komiser Yardımcısı Justine Gough, siber suçlarda kripto kullanımı hakkında konuştu. Ona göre, suçlular yanlış bir şekilde kolluk kuvvetlerinin paralarını kriptoya dönüştürürlerse el koyamayacaklarına inanıyorlardı.

Komiser Yardımcısı, “AFP liderliğindeki CACT, nakit, banka hesapları, evleri, lüks arabaları veya kripto para birimi olsun, hangi biçimde bulunursa bulunsun, suç yoluyla elde edilen varlıkların peşinden durmaksızın gidecek” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala