Kripto Para HaberleriHaberler

FBI, Kripto Para ATM’lerini İçeren Dolandırıcılık Konusunda Halkın Dikkatini Çekti

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), dolandırıcılık faaliyetleri için kripto ATM’lerini ve Hızlı Yanıt (QR) kodlarını kullanan “dolandırıcıların sayısında artış” olduğu konusunda uyardı. Kurum, bireylerin bu gibi durumlarda kendilerini nasıl koruyabilecekleri konusunda önemli ipuçları verdi.

Kripto Para ATM’lerini Kullanırken Dikkat Edin!

Özellikle bir akıllı telefon kamerası kullanılarak anında okunabilen ve makine tarafından taranabilen görüntüler kripto para ATM’lerinde kullanılabilir. Görünen o ki dolandırıcılar da bunları bazı planlarda kullanmanın bir yolunu bulmuşlar.

FBI tarafından yakın zamanda yayınlanan bir uyarıda kurum, dolandırıcıların bu tür kötü niyetli operasyonlar yoluyla insanları nasıl kandırabildiğini açıkladı.

FBI, kurbanları ödeme işlemlerini tamamlamak için fiziksel kripto para ATM‘lerini ve dijital QR kodlarını kullanmaya yönlendiren dolandırıcılarda bir artış gördü.

Büro, dolandırıcıların genellikle hükümet, hukuk bürosu, kolluk kuvvetleri veya bir kamu hizmeti şirketi gibi tanıdık bir kuruluş gibi davranarak mağdurları cezbettiğini bildirdi.

Diğer hileler arasında kurbanlarda sahte bir yakınlık duygusu yaratmak ve ödül kazandıklarını söylemek gibi hususlar bulunuyor.

Yine de, kripto para ATM‘lerinin ve QR kodlarının kullanıldığı her aldatmaca oldukça benzerlik gösteriyor. Suçlular, kurbanı paralarını girdikleri (genellikle yatırım veya emeklilik hesaplarından çekilen) fiziksel bir otomatik vezne makinesine yönlendiriyor.

Daha sonra, cezbedilen kişi dijital varlıkları satın alıyor ve alıcının adresini otomatik olarak doldurmak için gerekli QR kodunu kullanıyor.

Ödeme yapıldıktan sonra dolandırıcılar otomatik olarak kripto para birimlerinin sahibi oluyorlar. Hatta bazı durumlarda tokenleri aldıktan hemen sonra ABD sınırlarının ötesindeki bir hesaba aktarıyorlar. Bu nedenle, yetkililer suçları ortaya çıkarmakta zorluk yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu