Kripto Para HaberleriHaberler

Facebook’un Diem Rüyası Son Buluyor

Daha önce Facebook olarak bilinen Meta‘nın öncülük ettiği stabilcoin projesi Diem, sonsuza kadar sona erecek gibi görünüyor.

Bloomberg‘e göre, eskiden Libra olarak bilinen Diem Derneği, varlıklarını satmak ve sermayeyi yatırımcılara iade etmek için görüşmelerde bulunuyor.

Projenin üyeleri arasında, Uber, a16z, Temasek, Spotify, Coinbase ve Ribbit Capital dahil olmak üzere dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden ve yatırımcılarından birkaç düzine şirket yer alıyor; ancak Diem üyelerinden hangisinin projeye gerçekten yatırım yaptığı belli değil.

Raporlara göre grup, fikri mülkiyetini nasıl en iyi şekilde kullanacakları ve mühendisleri için yeni istihdam bulmaya çalışmak konusunda yatırım bankacılarıyla görüşmelerde bulunuldu. Tartışmalar devam ediyor ve Diem‘in bir alıcı bulacağına dair herhangi bir garanti de yok.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: YouTube CEO’su Susan Wojcicki’den NFT İmaları Geldi

2019’da Meta’nın uygulama ailesinde ve ötesinde kullanılmak üzere yeni bir sabit para biçimi oluşturmak için cesur bir planla sahneye çıkan bir projenin sessiz bir sonu bu.

Facebook’un ödeme sistemi, başlangıçtan itibaren düzenleyicilerin sert muhalefetiyle karşı karşıya kaldı ve gelecek emellerini dizginlemek zorunda kaldı. Vizyon, küresel fiat para birimlerinden oluşan bir sepet tarafından desteklenen bir sabit para yerine, ulusal para birimleri tarafından desteklenen bireysel paralara dönüştü.

Ama aksilikler üst üste gelmeye devam etti. Geçen yıl ağustos ayında The Block, Meta’nın kripto yan kuruluşu Novi‘nin Diem dışında bir stablecoin ihraççısı ile çalışmayı planladığını bildirdi. Kripto dostu Silvergate Bank ile planlanmış bir stablecoin ortaklığı da düzenleyici muhalefetini üzerine çekti.

Diem’in kurucu ortağı olan Meta’nın kripto lideri David Marcus, Kasım ayında sosyal medya şirketinden istifa etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu