HaberlerKripto Para Haberleri

Eski Polychain Ortağı Tekin Salimi, 125 Milyon Dolarlık Kripto Girişim Fonu Başlattı

Yeni fon, merkezi olmayan özerk bir organizasyona dönüşmeyi planlıyor; ayrıca Terra'dan Do Kwon ve Avalanche'dan Emin Gün Sirer de organizasyonda yer alıyor.

Kripto girişim devi Polychain Capital‘in eski ortağı Tekin Salimi, tohum yatırımları için 125 milyon dolarlık bir fon başlatıyor. Daha sonra kurucunun sahip olduğu fonu merkezi olmayan özerk bir organizasyona (DAO) dönüştürmeyi planladığını söyledi.

Yakında Barselona’daki Avalanche konferansında duyurulacak olan dao5, öncelikle “kripto-yerli” yatırımcılardan toplanan 125 milyon dolarlık fonu güvence altına aldı ve Salimi’nin kendisi de sermayenin bir kısmına katkıda bulundu.

Dao5, tohum öncesi ve tohum aşaması anlaşmaları için kabaca 500.000 ila 2 milyon dolar arasındaki çek boyutlarını hedefleyecek olsa da Salimi, fonun yapısını deniyor; yani, fonun portföy şirketinin kurucularına, sonunda fonu dönüştürerek taşımada bir hisse veriyor.

Salimi; “Bence risk sermayesi ideallerinden biri her zaman kurucularından oluşan bir topluluk oluşturmak olmuştur. Kurucuları birbirlerine yardım etmeye teşvik etmek zor. DAO’ların gerçekten ortaya çıkardığı şey finansal teşviklerdir.” dedi.

Tekin Salimi’nin kurduğu Dao5 nasıl çalışır?

Dao5 her yatırım yaptığında, projelerin kurucuları fonun karlarını temsil eden bir token tahsisi alacaklardır. Yani, Salimi ve dao5 yatırım ekibinin geri kalanı seyreltiliyor.

Zamanla, bu süreç, her kurucu portföyünün, diğer her portföy kurucusunun belirtecine ekonomik olarak maruz kalmasıyla sonuçlanır. Amaç, kurucuları birbirleriyle işbirliği yapmaya teşvik etmek ve toplu olarak belirteçlerin değerini artırmaktır.

Tekin Salimi, tokenomiklerin çoğunun hala havada olduğunu kabul ediyor ve fon, yaklaşık üç yıl içinde veya sermayenin en az %70’i dağıtılana kadar bir DAO’ya dönüşmeyi planlamıyor. Ek olarak, DAO’nun tokenleri yalnızca fon karlıysa değerli olacaktır.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rusya’nın Kriptoları Yaptırımlardan Kaçmak İçin Kullandığı İddiaları Tartışmalara Yol Açıyor

Özenle yardımcı olacak ve anlaşmalar yaratacak olan fonun danışma kurulu, Terra’dan Do Kwon ve Avalanche’dan Emin Gün Sirer gibi ağır siklet kuruculara sahip olmakla övünüyor.

Tekin Salimi, geleneksel platform veya altyapı şirketlerinden daha çok kriptonun sınırlarına giren “kategori tanımlayan” projelere yatırım yapmak istediğini söyledi. Salimi, OlympusDAO‘ya, tokenomik hakkındaki “düşüncesini değiştiren” bir proje ve fon sağlamak istediği sınırları zorlayan deney türü olarak işaret ediyor.

Tekin Salimi, CoinDesk’e “Bunu tanımlamak için ‘deney’ kelimesini çok kullanıyorum. Bir yandan, geleneksel bir girişim fonu. Öte yandan, yeni bir kurucu para biçimini başlatmak için keşfedilmemiş sular.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu