Kripto Para HaberleriHaberler

Endonezyalı İslami grup NU, Kriptoyu ‘Haram’ İlan Etti

Endonezya’nın en büyük İslami kuruluşlarından biri olan Nahdlatul Ulama‘nın (NU) Doğu Java şubesi, kripto para kullanımının İslam hukukuna göre ‘haram’ olduğunu kabul eden bir fetva yayınladı.

Fetva, bahtsul masail adı verilen bir tartışma yoluyla ulaşılan, İslam hukuku hakkında bağlayıcı olmayan bir hukuki görüş olarak nitelendirildi. Nahdlatul Ulama (PCNU) Şube Yönetiminden temsilciler ve Doğu Java’daki çeşitli İslami yatılı okullardan temsilciler bahtsul masail’e katıldı.

Endonezya’da kripto para birimine ilgi geçen yıl boyunca arttı. Bu ayın başlarında, Coinformant tarafından hazırlanan bir raporda Endonezya’nın  2021 boyunca kripto hakkında makalelerle ilgilenen insan sayısında %1,772‘lik büyük bir artış gördüğünü bildirdi.

Endonezya, dünyadaki en büyük Müslüman nüfusa ev sahipliği yapıyor ve gelişen bir kripto endüstrisine sahip. Endonezya Ticaret Bakanlığı’na göre, ülkenin bu yıl Mayıs ayına kadar yaklaşık 6,5 milyon kripto yatırımcısı vardı ve Endonezya Menkul Kıymetler Borsası’na (IDX) kayıtlı 5,7 milyon perakende yatırımcıyı gölgede bıraktı.

Doğu Java Nahdlatul Ulama şubesinin 24 Ekim’de web sitesinde yayınlanan bir duyuru, başkan Kiai Azizi Chasbullah’ın şunları söylediğini aktarıyor:

“Bahtsul masail katılımcıları, hükümetin kripto para birimini bir meta olarak tanımasına rağmen, İslami şeriat hukuku uyarınca yasallaştırılamayacağı görüşünde.”

Grup, kripto para biriminin çok fazla spekülasyon içerdiği için haram olduğu ve bu nedenle meşru bir yatırım olarak kullanılamayacağı sonucuna vardı.

Lirboyo İslami Yatılı Okulu’ndan Kediri’den bir temsilci, “Dolandırıcılığın yaygınlığı da dahil olmak üzere çeşitli hususlara dayanarak, yasadışı olarak kabul ediliyor” dedi.

Bazı Müslüman alimler, kripto paranın İslam dini kanunlarına göre yasak olan kumarla benzer olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, görüşler farklılık gösteriyor ve dünyadaki diğer İslami kuruluşlar, İslam hukukunun kripto para birimine izin verdiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala