Kripto Para HaberleriHaberler

Endonezya’da Bir İslami Kuruluş Daha Kripto Paralara Karşı Fetva Verdi

Tarjih'in fetvası, kripto para biriminin hem yatırım aracı hem de değişim aracı olarak yasa dışı olduğunu şart koşuyor.

Tarjih Muhammadiyah, Endonezya‘da kripto para kullanımına karşı fetva veren üçüncü İslami örgüt oldu.

Kripto para birimleri ve fetvalar

CNBC Endonezya tarafından hazırlanan bir habere göre, Tarjih Konseyi ve Muhammediye Merkez İcra Kurulu Başkanı Tajdid, kripto para kullanımına karşı yeni bir fetva yayınladı ve bunu Müslümanlar için haram ve yasa dışı kabul etti. Örgüt, hareketin ardındaki iki nedeni ayrıntılı olarak açıkladı.

İlk olarak, Bitcoin gibi dijital varlıkların spekülatif ve doğası gereği oldukça değişken olduğunu gözlemledi. Ek olarak, kripto para birimleri, altın gibi başka varlıklar tarafından desteklenmez ve “belirsiz” olduğuna inanılır, bu nedenle onları İslami yasalara göre yasa dışı kılar.

İkinci olarak, fetva, dijital para birimlerinin, yasal ihale olmaları ve devlet tarafından veya bu durumda merkez bankası tarafından onaylanmalarını gerektiren takas sistemi veya değişim aracı yasaları için Şeriat ilkelerine uymadığını da belirtti.

Fetva Endonezya’da Kripto Kabulünü Engelleyecek mi?

Tarjih Muhammadiyah ülkedeki en büyük hükümet dışı İslami örgütlerden biri olsa da, fetvalar genellikle bağlayıcı hükümler olarak ele alınmaz. Ancak bu, İslami bir organizasyonun Endonezya’da kripto para birimlerini yasak anlamına gelen “haram” olarak ilk nitelendirişi değil.

Kasım ayında İslam alimleri, tüm dijital varlık ticaretinin Müslümanlar için haram olduğunu ilan etti. Ulusal Ulema Konseyi (MUI), kripto para varlıklarındaki belirsizlik, bahis oynama ve zarar gibi unsurlara atıfta bulundu.

İslami otoriteler tarafından alınan kararların resmi bir kararname olmadığını ve kripto para ticaretini doğrudan yasaklamadığını anlamak önemlidir. Ancak en büyük Müslüman nüfusa ev sahipliği yapan bir ülkede bunun geniş kapsamlı sonuçları tamamen göz ardı edilemez.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: SEC Komiseri Kripto’nun Özel Düzenleyici Çerçeve Gerektirmediğini Söyledi

Bunu söyledikten sonra, Endonezya’da ticaretin önündeki engeller hiç bu kadar düşük olmamıştı. Endonezya 2021’de kripto işlemlerinde yaklaşık 10 milyar dolar kaydetti. Ayrıca Binance, ülkede bir kripto girişimi başlatmak için Endonezya’nın en büyük şirketlerinden bazılarıyla görüşüyor.

CZ liderliğindeki borsa, yeni bir dijital varlık ticaret platformu kurarak ülkedeki blok zinciri ekosistemini genişletmek için Endonezya destekli MDI Ventures liderliğindeki bir konsorsiyumla da işbirliği yaptı.

İlk baştaki isteksizliğe rağmen, kripto para birimleri Eylül 2018’de yasallaştırıldı. Endonezya Ticaret Bakanlığı, kripto varlıklarının emtia olarak ticaretini onayladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu