Bitcoin HaberleriHaberler

El Salvador Devlet Başkanı Bukele yeni bitcoin eğitim projesini duyurdu

Kısa Notlar

  • Başkan Nayib Bukele bu hafta yaptığı açıklamada, El Salvador’un bitcoin fonundan elde edilen fazlalığı kullanarak bitcoin eğitimine adanmış 20 okul inşa edeceğini duyurdu.
  • Ülke, daha önce duyurulan ve aynı zamanda vakıftan fon alacak bir evcil hayvan hastanesinin temelini attı.

El Salvador‘un başkanı Nayib Bukele, ülkenin bitcoin fonundaki fazlalık yoluyla finanse edilen başka bir kamu projesini daha duyurdu:

Okulların vatandaşları kripto para birimi hakkında eğitmesi.

Bukele, fonla mümkün kılınan ilk proje olan modern görünümlü bir evcil hayvan hastanesi için 9 Ekim’de planlarını tweetledi. “20 adet bitcoin okulu… Tesisler, insanlara kripto para birimini öğretmek için gerekli teknolojiyle yeniden şekillendirilecek” dedi.

Bukele, Ekim ayındaki ilk evcil hayvan hastanesiyle ilgili tweet’lerinde, ülkede bitcoin’in benimsenmesine yardımcı olmak için tasarlanan güven fonundan elde edilen fazlalarla finanse edileceğini açıkladı. El Salvador milletvekilleri, ülkenin 7 Eylül’de ABD doları ile birlikte Bitcoin’i resmi olarak yasal ihaleye çıkarmasından birkaç gün önce, Ağustos ayının sonlarında 150 milyon dolarlık fonu onayladı.

Bukele, o sırada, bitcoin değerindeki artışlar nedeniyle fonun 4 milyon dolar fazlaya sahip olduğunu söyledi. Ülkenin herhangi bir bitcoin satmayacağını, bunun yerine güvenin ABD dolarını kullanacağını doğruladı. Ancak, fonun nasıl çalıştığıyla ilgili sorular devam ediyor.

Şimdi, ülkenin bitcoin okulları için ek fonları var gibi görünüyor. Bukele konuşması sırasında, fonun birkaç hafta önce evcil hayvan hastanesini duyurduğundan birkaç milyon dolar fazlasına sahip olduğunu söyledi (El Salvador’un başkanlık Twitter hesabı bu rakamı “birkaç” milyon olarak aktardı). Fonların El Salvador’un ulusal bütçesinin veya vatandaş vergilerinin “tek kuruşuna dokunmadığını” ve ülkenin bitcoin yasasıyla gelişiminin mümkün olduğunu açıkladı.

Bukele, Bitcoin’in değeri yükselmeye devam ettiği sürece ülkenin daha fazla projenin geleceğini umduğunu söyledi. Evcil hayvan hastanelerini kullanmanın, insanların Chivo cüzdanlarıyla ödeyebilecekleri herhangi bir tedavi için sadece 25 sente mal olacağını söyledi. İlk lokasyon 300 kişiyi istihdam edecek.

Ayrıca El Salvador’un, potansiyel olarak bitcoin fonundan elde edilen fazlalarla finanse edilebilecek. San Salvador’un başkenti dışında ek evcil hayvan hastaneleri planladığı görülüyor.

Okul duyurusunun yapıldığı aynı gün Bukele, loş ışıklı bir oditoryumda sahnede, devletin ülkede üç “ucuz” klinik oluşturmasını içeren Plan Cuscatlán adlı planından bahseden bir video klibi paylaştı. Bunlar, San Salvador’a ek olarak Santa Ana ve San Miguel şehirlerindeki yerleri içerir.

El Salvador özel olarak bitcoin satın aldığından, ülkenin alımları ağırlıklı olarak Bukele’nin tweet’leri aracılığıyla ortaya çıktı. Başkan 27 Ekim’de ülkenin 420 daha fazla bitcoin aldığını ve toplamını 1.120’ye çıkardığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala