Bitcoin HaberleriHaberler

El Salvador, Bitcoin tarafından desteklenen düşük faizli kredileri araştırıyor

El Salvador‘un Bitcoin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ülkenin bir sonraki hedefi, küçük ve mikro işletmelere BitcoinBTC ) tarafından desteklenen düşük faizli krediler sağlamak.

BTC kredilerinin ayrıntıları şu anda açıklanmazken, El Salvador hükümeti danışmanı Mónica Taher dün düzenlenen bir Facebook Canlı Ses programında açıklamalarda bulunduTartışmanın adı “Düşük faizli Bitcoin Kredileri”ydi.

CONAMYPE (küçük ve mikro işletmeler için ulusal enstitü) Başkanı Paul Steiner, kredilerin uygulanmasının hükümet tarafından oluşturulan El Chivo cüzdanıyla çalışacağını paylaştı. Steiner diyor ki:

”El Salvador, ülkede yaklaşık 1,2 milyon işletmeye sahip. Kabaca %66’sı mikro işletmeler işletmelerdir. Mikro işletmelerin %90’ından fazlası, gayri resmi krediler veya tefeciler yoluyla kendi kendini finanse etmektedir.”

Bir mikro işletme tarafından alınan 100 dolarlık bir kredinin tipik olarak 20 gün içinde tam geri ödeme koşullarıyla geleceği, faiz oranının ise günde 15 dolara kadar çıkabileceği örneğini aktarıyor. Bazı durumlarda, bu tür kredilerin yıllık faiz oranı “%10.000’i aşıyor”. 

Sonuçta, BTC destekli kredilerin sağladığı faiz oranı, kayıt dışı kredi verenlerin, tefecilerin ve bankalarınkinden daha düşük olacaktır.

Bir DeFi kredi protokolü olan Acumen’in proje yöneticisi Andrea Martia Gomez, “El Salvador’daki bazı kripto meraklıları, kullanım kolaylığı ve bankalardan daha yüksek faiz oranı sundukları için Defi gibi kripto çözümlerini zaten kullanıyorlar” dedi.

Kanadalı bir Bitcoin şirketi olan Ledn Topluluk Yöneticisi Alessandro Cecere de tartışmaya katıldı. Ledn kısa süre önce BTC destekli ipotek başlattı. El Salvador’un örneklerini kopyalayıp kopyalayamayacağını ve Bitcoin’in gelecekte ipotekler için teminat olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini sordu.

Steiner tartışmaya açıktı ve Bitcoin’in geleceği konusunda iyimserdi. Ancak, önceliği KOBİ’ler için iş ortamını iyileştirmek denilebilir. Mónica Taher, diğer caddeler veya konut kredileri hakkında soru sorulduğunda, kredi ürününün şu an için yalnızca küçük ve mikro işletmelere sunulacağını yineledi ve “ipoteği daha sonra tartışacağız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu