Bitcoin HaberleriHaberler

El Salvador, Bitcoin Tahvillerini Eylül Ayına Erteledi

Salvador hükümeti, Bitcoin tahvillerinin ihraç edilmesini geciktirmenin yanı sıra, öyle görünüyor ki yeni BTC satın alma hızını da yavaşlattı.

El Salvador hükümetinin, jeopolitik krizin körüklediği olumsuz piyasa koşulları nedeniyle Bitcoin (BTC) destekli tahvil ihracını ertelemeye karar verdiği bildirildi.

Maliye Bakanı Alejandro Zelaya yerel bir televizyon kanalına verdiği röportajda, El Salvador’daki “Volcano Bond”un, Salvador hükümetinin daha önce beklediği gibi Mart ayında yayınlanmayacağını söyledi.

Zelaya, gecikmenin Rusya-Ukrayna krizinin körüklediği BTC fiyatlarındaki dalgalanmadan kaynaklandığını iddia etti. El Salvador hükümetinin finans piyasasında uygun koşulları beklemeye karar verdiğini ve en geç Eylül’ü beklediğini belirterek şunları söyledi:

“Şimdi tahvil çıkarmanın zamanı değil […] Mayıs veya Haziran aylarında piyasa değişkenleri biraz farklı. En geç Eylül’de. Eylül’den sonra uluslararası piyasaya çıkarsanız sermaye artırmanız zor.”

CoinGecko’nun verilerine göre, yazının yazıldığı sırada Bitcoin, son 30 gün içinde yaklaşık %10 artışla 42,236 dolardan işlem görüyor. Salvador hükümetinin ilk olarak Kasım ayında Bitcoin tahvilleri için planlarını açıklamasından bu yana kripto para birimi yaklaşık %50 değer kaybetti.

Bitcoin 180 günlük fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko
Bitcoin 180 günlük fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko

Zelaya, geçen hafta El Salvador’un Bitcoin tahvilinin potansiyel bir gecikmesine işaret ederek, ertelemenin en büyük nedenlerinden biri olarak dünyadaki istikrarsız siyasi durumu gösterdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Japonya Merkezli Bir Borsa, 1,25 Milyar Dolarlık SPAC Anlaşmasıyla ABD Pazarına Giriyor

Daha önce bildirildiği gibi, 1 milyar dolarlık tahvilin başlangıçta Mart ortasında piyasaya sürülmesi planlanıyordu. El Salvador kongre üyesi William Soriano, Bitcoin tahvilinin Mart ayının ikinci veya üçüncü haftasında hayata geçmesinin beklendiğini bildirmek için Şubat ayı başlarında tweet attı.

Bitcoin Tahvillerini Erteleyen El Salvador, Yeni Bitcoin Alımı da Yapmıyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ilk olarak Kasım 2021’de tahvil planlarını açıklamıştı. Tahvilin, %6,5’lik bir kupon ve beş yıl sonra kripto para biriminin fiyatındaki kazancın %50’si oranında bir Bitcoin temettü ile pazarlandığı bildiriliyor. İhraçtan elde edilmesi beklenen 1 milyar dolarlık gelirin yarısı, yakınlardaki volkanları kullanarak jeotermal enerjiyle çalışan Bitcoin madenciliğine adanmış bir gelişme olan “Bitcoin City”nin inşasına gidecek. Geriye kalan 500 milyon dolar ise doğrudan Bitcoin’e yatırılacak.

El Salvador’un Bitcoin tahvil lansmanını geciktirmesi, hükümetin görünüşe göre yeni BTC satın alma hızını da yavaşlatmasının ortasında geliyor. Daha önce en az her ay ardışık Bitcoin alımları bildiren Salvador hükümeti, Ocak 2022’den bu yana yeni bir alım ilan etmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu