Altcoin HaberleriHaberler

Dogecoin yaratıcısı Mozilla’yı kripto bağışlarını duraklattığı için eleştirdi

Mozilla Vakfı‘nın kripto bağışlarını durdurması, dünyanın ilk meme kripto para birimi olan Dogecoin’in yaratıcısından tepki aldı.

31 Aralık 2021’de Firefox internet tarayıcısının geliştiricileri olan Mozilla, şirketin Dogecoin ( DOGE ), Ethereum ( ETH ) ve Bitcoin ( BTC ) gibi kriptoları Bitpay bağış bağlantısıyla birlikte bağış olarak kabul ettiğini tweetlemişti.

Ancak, bir haftadan kısa bir süre sonra, kampanya, Mozilla’nın kurucularından biri olan programcı Jamie Zawinski’den tepki alınca durduruldu.

Zawinski bununla da kalmadı. Devamında ise web sitesinde bir blog yazısı yayınladı ve kripto endüstrisinin iş modelinin gerçekçi olmadığını yazdı. Zawinski, “Yalnızca kirlilik üretiyorlar, başka bir şey üretmiyorlar ve bunu paraya dönüştürüyorlar” diye yazdı.

Bunu takiben Mozilla, kripto bağışlarını durdurmaya ve kripto para biriminin çevresel etkisi hakkında dahili bir tartışma yapmaya karar verdi.

Mozilla, kripto bağışlarıyla ilgili politikalarını gözden geçireceğini ve iklim hedeflerine uygun çalışıp çalışmadığını göreceğini söyledi.

Buna karşılık, Dogecoin yaratıcısı Billy Markus, doların ve geleneksel bankacılık altyapısının etkisine işaret ederek bu gelişmeyi onaylamadığını tweetledi.

Bunun yanında 2021‘in başlarında Tesla Motors CEO’su Elon Musk, firmanın Bitcoin’i kabul etmeyi bırakacağını ve bu gelişmenin ana nedeni olarak çevresel kaygıları öne süreceğini duyurdu. Bunu takiben, kriptoyu daha çevre dostu hale getirme çabaları çekiş kazanmaya başladı. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu