Kripto Para HaberleriHaberler

Diem’den ABD’li Milletvekillerine Cevap Geldi: ”Diem ve Facebook İki Farklı Organizasyondur”

Facebook destekli bir kripto projesi olan Diem, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nun Novi cüzdanının lansmanını durdurma girişimlerine yanıt verdi.

Kripto projesi dün, “insanların yurt dışına anında, güvenli ve ücretsiz olarak para göndermesine ve almasına yardımcı olacak” Novi cüzdanını başlattı

Ancak bu, Mark Zuckerberg‘e dijital cüzdan projesini durdurması için açık bir mektup yazan ABD’li milletvekillerinin sert muhalefetiyle karşılandı .

Gelen mektupt ABD Senatosu Bankacılık Komitesi üyeleri tarafından imzalandı. Facebook’a Novi cüzdanı derhal durdurmaları ve piyasaya sürmemeleri talebinde bulunuldu.

Novi cüzdan lansmanı, senatodan gelen düşmanlıklara rağmen şu anda Apple ve Google’ın uygulama mağazalarında indirilmek üzere listeleniyor.

Diem Facebookla bağlantılı olmadığını söylüyor

Diem, Senatörlerin mektubuna verdiği yanıtta, senatonun “Diem ve Facebook arasındaki ilişkiyi” yanlış anlamış olabileceğini belirtti. Sosyal medya varlığı ve kripto projesinin tamamen farklı iki organizasyon olduğuna da dikkat çekildi.

Basın açıklamasında “Diem Facebook değildir. Biz bağımsız bir kuruluşuz ve Facebook’un Novi’si, Diem Derneği’nin iki düzineden fazla üyesinden sadece biri.” ifadeleri kullanıldı.

Basın açıklaması şöyle devam etti: “Diem’in blok zinciri tabanlı ödeme sistemi, ödemeler için amaca yönelik olarak oluşturuldu ve bu nedenle tüketici güvenliğine, finansal istikrara ve finansal suçla mücadeleye öncelik verdik. Ayrıca bağımsızlığımız, ödemelerde rekabeti ve birlikte çalışabilirliği teşvik etmek için tasarlanmıştır.”

Bütün bunlar kulağa doğru sözler gibi gelse de, Diem hala Facebook ile birden fazla şekilde bağlantılı. Örneğin, Diem Stablecoin projesi, sosyal medya devinin Finans başkanı David Marcus‘un şahsında Facebook’un üst düzey yöneticilerinden biri tarafından yönetiliyor.

Bunun dışında proje, rafa kaldırılmadan önce 2018‘de dahili olarak geliştirildiği için Facebook’un bir buluşudur. Ancak o zamandan beri Instagram’ın ana şirketi, projeyi canlı tutmak için birkaç ortaklık yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala