Bitcoin HaberleriHaberler

Credit Suisse’ten Blythe Masters: Bitcoin Geleneksel Finans İçin Bir Tehdit Değil

Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri fiat para ve bankacılık hizmetlerine bir alternatif olarak büyümeye ve popülerlik kazanmaya devam ettikçe, dünyadaki geleneksel finansal sistemleri tehlikeye atabileceklerine dair korkular ortaya çıktı.

Ancak Finews Asia‘nın bugün bildirdiğine göre, bazı uzmanlar, bu konuyu şirketin Hong Kong‘daki konferansında tartışan Credit Suisse yönetim kurulu üyesi ve fintech uzmanı Blythe Masters da dahil olmak üzere bu korkuları gidermeye çalışıyor.

Masters; “Bitcoin’in fiat para birimlerini zorlamada ve bankacılık için iş gerekçesini düşürmede nihayetinde neden üstün olacağına dair öne sürülen argümanların çoğuna bugün biraz şüpheyle yaklaşıyorum” dedi.

Bahsettiği argümanlar, fiat paranın değiştirilmesi ve sürekli büyüyen enflasyona karşı bir koruma görevi görmesi de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin ana vaatleridir.

Kendi sözleriyle, bu anlamda dijital varlıkların etkinliği “henüz görülmedi” ve sınırsız kullanılabilir kripto “kripto para birimleri tarafından sağlanan uzun vadeli enflasyonist koruma hakkında temel bir soru işareti yaratıyor.”

Masters, 21-24 Mart tarihleri arasında gerçekleşen Credit Suisse Asya Yatırım Konferansı 2022‘de konuştu. Konferans, geleceği şekillendirecek yatırım trendlerini tartışmak üzere sektör uzmanlarını, iş liderlerini, Nobel ödüllü kişileri ve ilham verici isimleri bir araya getiriyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Aktif Bank Metaverse’de bir ilki gerçekleştirdi

Bazı bankacılık hizmetleri ortadan kalkabilir mi?

Kripto para birimlerinin geleneksel bankaları tehlikeye attığına dair korkular, dijital varlıkların belirli banka hizmetlerini ‘alakasız’ hale getireceğine inanan bazı büyük merkezi olmayan finans (DeFi) endüstrisi figürlerinin görüşlerinden kaynaklanmaktadır.

Bunlardan biri, ortadan kalkabilecek bankacılık hizmetlerinden birinin tasarruf hesapları olduğuna inanan Blockchain Centre CEO’su Tadas Maurukas.

Bunun yerine, bazı kullanıcıların potansiyel olarak daha uygun faiz oranları nedeniyle kripto para birimini tercih edebileceğini savunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu