Kripto Para HaberleriHaberler

Colonial Pipeline Hackine Bağlı Milyonlarca Dolarlık Bitcoin Yeniden Harekete Geçiyor

2020 yılının sonlarına doğru kripto para fidye yazılımlarının sayısı bir hayli artmaya başladı. Bunun en büyük örneklerinden biri de Colonial Pipeline oldu.

Blockchain analiz firması Elliptic tarafından yayınlanan bir blog gönderisine göre, meşhur Colonial Pipeline hackine bağlı milyonlarca Bitcoin, beş aydan fazla bir süredir ilk kez taşındı.

Colonial Pipeline, DarkSide hack grubu tarafından gerçekleştirilen bir siber saldırının Doğu Kıyısı’nın yakıt dağıtımını kesintiye uğratmasının ardından Bitcoin olarak 5 milyon dolarlık bir fidye ödedi.

Federal Araştırma Bürosu (FBI) daha sonra Haziran ayında korsanlara ödenen 2.3 milyon Dolar’lık Bitcoin’i kurtarmayı başarmıştı.

Mayıs ayında DarkSide’ın sunucuları kripto varlıklarıyla birlikte ele geçirildi. DarkSide’ın faaliyetlerini durdurduğu iddia edilen gün, 7 milyon dolarlık Bitcoin başka bir cüzdana aktarıldı.

Beş aylık hareketsizlikten sonra, fonlar şimdi farklı cüzdanlara gönderiliyor. Elliptic’e göre bu, kara para aklamanın popüler bir yoludur. Şirketin açıklamalarına göre bu kripto paralardan bazıları zaten kripto borsalarına girdi:

”Bu, fonların izlenmesini daha zor hale getirmek ve borsalar aracılığıyla itibari para birimine dönüştürülmesine yardımcı olmak için kullanılan yaygın bir kara para aklama tekniğidir.”

Bu haftanın başlarında, DarkSide çetesinin ortakları REvil, küresel hükümetler tarafından yürütülen karmaşık bir operasyon sonucunda yakalandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala