Kripto Para HaberleriHaberler

Çinli Yetkililer Kripto Para Dolandırıcılığında 8 Kişiyi Tutukladı

Doğu eyaleti Anhui’deki Chizhou şehrinin kamu güvenlik bürosu, altı milyon yuan (yaklaşık 1 milyon dolar) değerinde kripto parayı dondurdu ve geçen yıldan bu yana yatırımcıları dolandıran sekiz kişiyi tutukladı.

”Halı Çekme” Dolandırıcılığı Devam Ediyor

Çinli yetkililer, Pekin baskısı devam ederken, 7,8 milyon dolarlık dijital varlıkları içeren bir halı çekme dolandırıcılığında sekiz kişiyi tutukladı.

Raporda, birkaç yatırımcının, iddia edilen faillerin likiditeyi “anonim bir havuza” aktarmalarına ve ardından fonları yatırımcıların rızası olmadan aklamalarına izin veren bir düzende kandırıldığı ileri sürüldü.

”Halı çekme” dolandırıcılığı tam da rapordaki şekilde tanımlanmaktadır. Her şey, bir yatırımcının Haziran 2021’de 590.000 yuan değerinde kripto para birimi kaybı bildirmesiyle başladı.

Kapsamlı bir soruşturma yürüttükten sonra, Chizhou polisi Aralık ayında Guangdong, Sichuan ve Hunan dahil olmak üzere farklı illerden sekiz kişiyi tutukladı. Polis, yatırımcılardan dolandırıcılık yaptığı iddia edilen sanıkların lüks arabalarına ve villalarına da el koydu.

Dava hakkında konuşurken, Chizhou yetkilileri şunları yazdı:

“Polis görev gücü tarafından yapılan soruşturma ve analizden sonra, bu davanın blok zinciri teknolojisini kullanarak yasadışı bir şekilde sanal para elde etme vakası olduğu tespit edildi.”

Polis, kötü niyetli DeFi projesinin adından henüz bahsetmedi ancak Çinli kripto gazeteci Colin Wu, platformun GainSwap olduğunu bildirdi.

Halı çekme, kripto endüstrisinde yaygın bir olay haline geldi. Daha önce bildirildiği gibi, bir önceki yılki %1’in aksine, 2021’deki tüm dolandırıcılık gelirlerinin %37‘sini oluşturdular.

En son haberler, Çin kolluk kuvvetlerinin kripto para birimi kara para aklama ile ilgili 259 davayı çözdüğünü açıklamasından sonra geldi. Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın ayrıca 11 milyar yuan değerinde kripto paraya el koyduğu bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu