Kripto Para HaberleriHaberler

Çin’in Dijital Para Birimi Yaklaşık 10 Milyar Dolarlık İşlemlerde Kullanıldı

Çin merkez bankası (PBOC) yetkilisine göre, Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yaklaşık 10 milyar dolarlık işlemlerde kullanıldı. Buna ek olarak dijital cüzdan yaklaşık 140 milyon kişi tarafından indirildi.

Dijital Yuan’ın Kabulü Arttı, Yaklaşık 10 Milyar Dolarlık İşlem Gerçekleştirildi

Çin merkez bankası’nın (PBOC) dijital para birimi enstitüsü genel müdürü Mu Changchun, Çarşamba günü Hong Kong’un Fintech Haftası konferansında dijital yuanın benimsenme sürecini paylaştı.

Ekim ayı itibarıyla yaklaşık 140 milyon kişinin Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için cüzdanı indirdiğini açıkladı. Ayrıca, Reuters’in bildirdiğine göre, dijital yuan toplam 62 milyar yuan (9.7 milyar dolar) tutarındaki işlemlerde kullanıldı.

Çin, dijital yuanını aktif olarak test ederken, PBOC yetkilisi dijital para birimi için resmi bir lansman tarihi olmadığını söyledi.

Mu, şu ana kadar 1.55 milyon yatırımcının kamu hizmetleri, catering hizmetleri, ulaşım, perakende ve devlet hizmetleri dahil olmak üzere eCNY cüzdanlarını kullanarak ödeme kabul edebileceğini de sözlerine ekledi.

Dünya çapında giderek artan sayıda merkez bankası kendi CBDC’lerini başlatmayı araştırıyor. Atlantik Konseyi’nin CBDC takipçisine göre, 87 ülke şu anda dijital paraları araştırıyor. Bunlardan yedisi başlatıldı, 17’si pilot uygulama aşamasında, 15’i geliştirme aşamasında ve 39’u araştırılıyor.

Eylül ayında, Bank of International Settlements (BIS) İnovasyon Merkezi başkanı Benoît Cœuré, merkez bankalarını kripto para birimleri de dahil olmak üzere özel sektördeki girişimlerle rekabet edebilmek için merkez bankası dijital para birimleri üzerinde hareket etmeye çağırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala