Blockchain HaberleriHaberler

Çin’in Blockchain Projesi BSN, Türkiye ve Özbekistan’a Genişliyor

Çin hükümeti destekli blockchain projesi ”Blok Zinciri Tabanlı Hizmet Ağı (BSN)”, Türkiye ve Özbekistan’da iki yeni portal kurarak küresel varlığını genişletmeye devam ediyor.

BSN projesinin mimarı olan Red Date Technology, Aralık 2021’de Türkiye ve Özbekistan’da iki uluslararası BSN portalı başlatmak için Türk danışmanlık firması ”Türk Çin İş Eşleştirme Merkezi (TUCEM)” ile bir anlaşma imzaladı.

2006 yılında kurulan TUCEM, Türkiye ile Çin arasında önemli bir ekonomik işbirliği merkezi haline geldi. Şirket, Türkiye ve Özbekistan’da hizmet olarak blok zinciri (BaaS) sunan iki yeni BSN portalının tek operatörü olacak.

Yeni portallar, Türkiye ve Özbekistan’daki blockchain geliştiricilerinin, Ethereum ağı, Algorand, Polkadot, Tezos, ConsenSys Quorum, Corda ve diğerleri gibi büyük blok zincirlerini destekleyen küresel BSN portalını kullanarak BaaS uygulamaları oluşturmasına izin verecek. 

Girişim, blok zinciri uygulamaları geliştirmeyle ilgili büyük zorlukları çözmeyi ve geliştirme maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Red Date Technology CEO’su Yifan, “Türkiye uzun süredir Asya ve Avrupa arasında bir köprü rolü oynuyor ve bu nedenle Asya dışındaki ilk BSN portalının orada açılması uygun” dedi.

TUCEM Başkanı ve BSN Türkiye Başkanı Mehmet Akfırat, BSN’nin Türkiye portalının sosyal kalkınmaya ve finansal içermeye katkıda bulunacağını söyledi. Yöneticiye göre, hem Türkiye hem de Özbekistan blok zinciri geliştirme konusunda oldukça yoğun çalışıyor.

BSN’nin ayrıca ABD, Avrupa ve Avustralya’dan potansiyel ortaklarla da konuştuğunu da sözlerine ekleyen yönetici, “Bazı bölgelerde iyi yerel ortaklarımız olduğu sürece, nerede oldukları umurumuzda değil” dedi.

BSN 1 Eylül’de bir Hong Kong ve Makao portalı başlattı ve 30‘dan fazla yeni blok zinciri projesinin geliştirilmesine katkıda bulundu. BSN ayrıca Kasım ayında Güney Kore’de uluslararası bir BSN portalı kurmayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala