HaberlerNFT Haberleri

Çin’de Sosyal Medya Devleri, NFT Platformlarını Engelliyor

Çin’in önde gelen sosyal medya platformları ve internet devleri, düzenleyici netlik eksikliğini ve hükümetin baskısından korktuklarını öne sürerek, NFT platformlarını kısıtlama veya kaldırma politikalarını güncelledi.

Çinli sosyal medya devi WeChat‘in, kuralların ihlali nedeniyle birkaç dijital tahsilat platformu hesabını kaldırdığı bildirildi. Piyasadaki hiper NFT projelerinden biri olan dijital toplama platformu Xihu No.1, kaldırılan platformlar arasında yer aldı. Yerel bir habere göre Dongyiyuandian adlı başka bir platform, resmi uygulamasının yasaklandığını açıkladı.

Teknoloji devi Ant Group tarafından başlatılan dijital bir tahsilat platformu olan WhaleTalk, NFT ticareti için tezgah üstü (OTC) bir masa kullanma cezasını artırma politikasını da güncelledi. NFT’lerin zorunlu olarak yasaklanmamasına rağmen, dijital tahsil edilebilir türetilmiş tokenlerle ilişkili herhangi bir spekülatif ticaret biçiminin hala yasak olduğunu belirtmek önem taşıyor. Google tarafından çevrilen rapordan bir alıntı şu şekilde:

“Dijital koleksiyonların uyumluluğunun net olmadığı arka planda, birçok platform ilgili davranışların daha fazla fermantasyonunu önlemek için ihlalleri aktif olarak engellemeye başladı.”

NFT platformlarıyla bağlantılı yasa dışı işlemlerin ve bot alımlarının artması, birçok teknoloji devini ihtiyati tedbirler almaya sevk etti. Eylül 2021’de açıklanan kripto yasağı sırasında, kripto işlemlerine yardımcı olduğu tespit edilen firmalar veya yabancı kripto firmaları sorumlu tutuldu. Bu nedenle, bu firmaların son zamanlardaki eylemleri ve kullanıcı sözleşmesi politikalarındaki değişiklikleri, hükümetin baskısını önlemek için yapılmış gibi görünüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Malezya’da Bir Bakan, Hükümeti Kriptoyu Yasallaştırmaya Çağırdı

Asya ülkesinin anakarasında kripto para birimleri kesinlikle yasak olsa da Pekin hükümeti NFT‘leri yasaklama niyetinde değil. Bu, Tencent ve Alibaba‘nın geçtiğimiz yıl birkaç yeni NFT patenti başvurusu yapmasının temel nedenlerinden biriydi. Bununla birlikte, Çin’de dijital koleksiyon ürünlerinin artan popülaritesi, onu fiyat spekülasyonlarına ve sahtekarlıklara eğilimli hale getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu