bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 56,919.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,698.52
tether

Tether (USDT)

$ 0.996322
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215098
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 209.17
Kripto Para HaberleriHaberler

Çin Polisi, Ülkenin İlk Dijital Yuan Dolandırıcılığını Tespit Etti

Çin polis teşkilatı, ülkenin yeni dijital yuanı olan e-CNY‘yi içeren ilk dolandırıcılık ve kara para aklama davasının ne olabileceğini araştırıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda 11 şüpheli tutuklandı.

Çin’in Henan eyaletinin merkezindeki ilçe düzeyinde bir şehir olan Xinmi’deki polis Eylül ayında Qu adlı kurbanın, çevrimiçi sipariş ettiği ürünle ilgili kalite sorunu olduğunu iddia eden bir şüpheliden bir telefon aldığını tespit etti. Şahıslar Qu’ya normalin 3 katı şeklinde tazminat ödeyeceklerini söyledi.

Şüphelinin “kimliği doğrulama” talepleri üzerine, Qu, şüpheli tarafından sağlanan hesaplara birden fazla işlem yoluyla 200.000 yuan’dan fazla para aktardı, ancak Qu daha sonra şüphelendi.

Soruşturma sırasında yerel polis, paranın belirli bir elektronik cüzdana aktığını tespit etti, ancak cüzdanın işlem modeli geleneksel çevrimiçi ödemeden farklıydı. 

Bankalara ve üçüncü taraf ödeme şirketlerine yapılan çok sayıda ziyaretin ardından araştırmacılar, dijital cüzdanın e-CNY içerdiğini ve güneydoğu Fujian eyaletinden Lin soyadlı 26 yaşındaki bir şüpheliye ait olduğunu keşfettiler.

Polis daha sonra, Kamboçya merkezli bir dolandırıcılık şebekesi için e-CNY aracılığıyla kara para aklamayı kolaylaştırma şüphesiyle 11 kişiyi tutukladı.

Polis, davanın ülkenin merakla beklenen dijital yuanı içeren ilk dolandırıcılık ve kara para aklama davası olabileceğini söyledi.

Çin, dünyanın ilk büyük merkez bankası dijital para birimine öncülük ediyor. Alternatif olarak dijital renminbi veya e-RMB olarak adlandırılan e-CNY, Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından veriliyor. Pek çok kişi, dijital para biriminin Şubat ayındaki Pekin Kış Olimpiyatları için resmi olarak piyasaya sürülmesini bekliyor.

PBOC, Temmuz ayında yayınlanan bir raporda, e-CNY’nin %100 anonim bir sistem olmadığını, ancak KYC ihtiyaçlarına dayalı karmaşıklık katmanlarıyla yönetilen anonimliği desteklediğini belirtti. 

PBOC, özellikle, e-CNY sisteminin geleneksel elektronik ödemeden daha az işlem bilgisi topladığını, “yasa ve yönetmeliklerde aksi belirtilmedikçe” üçüncü taraflara veya diğer devlet kurumlarına bilgi sağlamadığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala