HaberlerKripto Para Haberleri

Çin polisi, Filecoin Madenciliğini İçeren Bir Ponzi Şemasına Yönelik Operasyonda 62 Milyon Dolar Ele Geçirdi

Çin kolluk kuvvetleri, iddia edilen bir Filecoin Ponzi şemasına yönelik operasyonda 400 milyon yuan (62,5 milyon dolar) değerindeki kripto paraya el koydu.

Xuzhou kentindeki Çin polisi, Şanghay merkezli Filecoin madencilik üreticisi IPFUnion ile bağlantılı Ponzi şemaları yürüttüğü iddiasıyla 31 kişiyi tutukladı.

Xinhua haber ajansının Cumartesi günkü raporuna göre, yerel polis baskının bir parçası olarak Ethereum, USDT ve FIL dahil olmak üzere çeşitli kripto paralara el koydu.

Raporda, polis memurlarının şüphelileri Şanghay, Wuhan ve Shenzhen de dahil olmak üzere birçok şehirde tutukladığı, ancak bunların IPFUnion çalışanları mı yoksa ilgili distribütörleri mi olduğunu belirtmediği söylendi.

IPFUnion Cuma günü yaptığı açıklamada, davada şüphelilerin ekipmanlarını yasadışı olduğu iddia edilen gelirlerle tedarik ettiğini ve polis soruşturmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

Bu nedenle, firma şimdiye kadar veri merkezlerindeki makine sayısını polisin izin verdiği miktarla sınırladı ve tüm depolama gücünü yalnızca soruşturma bittikten sonra yeniden başlatabilecek.

IPFUnion, toplam etkin depolama gücü açısından en iyi 10 Filecoin madencilik firmasından biridir ve ayrıca makineleri  doğrudan veya distribütörler aracılığıyla son kullanıcılara satmaktadır. 

Ayrıca IPFUnion’un doğrudan bir Ponzi planına dahil olmakla mı yoksa distribütörlerinin var olmayan ekipmanı satmasına bilerek izin vermekle mi suçlandığı henüz belli değil.

Ancak Filecoin madencilerine dayalı Ponzi şemaları, Protocol Labs’ın bir yıl önce ilk ICO’sunda 200 milyon dolar toplamasının ardından 2018’den bu yana Çin’de biraz yaygındı.

Protocol Labs, 2020’de Filecoin’in test ağını ve ana ağını piyasaya sürmeden önce, ağ tasarımı, ağdaki yerel kripto para birimi olan FIL madenciliği için uygun ekipman ve yazılım özellikleri açısından çeşitli değişiklikler geçirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala