Kripto Para HaberleriHaberler

Çin Devleti Tarafından İşletilen Bir Medya Kuruluşu NFT’lerin Yutturmaca Olduğunu Söyledi

Çin hükümeti tarafından desteklenen bir medya kuruluşunda yer alan makale, NFT’lerin istikrarlı ve geniş kapsamlı olması için şirketlerin pratik olması ve NFT’nin pratikteki uygulamalarını keşfetmek için çok çalışması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bunun yanında NFT ile ilgili her türlü spekülasyon ve yutturmacayı kararlılıkla reddetmeleri gerektiğini öne sürüyor.

NFT’ler Çin’de yasal kalırken, Çin hükümetinin dijital varlıklar üzerindeki zorlu düzenleyici duruşu arasında zayıf bir yer tutuyorlar. Örneğin, Alibaba ve Tencent’in kendi NFT platformları var, ancak NFT’lerin kullanıcılar arasında özel alım satımını desteklemiyorlar çünkü hükümetin itiraz edeceğinden endişeleniyorlar.

Makale, Eylül ayında AntChain’in Asya Oyunları Dijital Meşalesi adlı bir NFT başlattığı ve bunu 39 yuan (6,06 ABD Doları) olarak fiyatlandırdığı ve Eylül 2022’de Hangzhou’da düzenlenecek Asya Oyunlarını tanıtan bir vakaya atıfta bulundu.

NFT’nin sahibi olan bir kişi Alibaba’ya ait bir platform olan Ali Auction çevrimiçi platformunda açık artırmaya çıkardı ve teklif fiyatı 3.149 milyon yuan’a (yaklaşık 489.013 ABD Doları) yükseldi.

AntChain ve Alibaba, NFT’yi açık artırma platformundan hızla kaldırdı. Antchain, “Her türlü dijital tahsilat aldatmacasına kesinlikle karşı çıkıyoruz ve aslında sanal para birimiyle ilgili faaliyetler olan dijital tahsilat adına her türlü yasa dışı faaliyete kararlılıkla direniyoruz” dedi.

Guangming Daily, NFT’leri eleştiren hükümet destekli ilk sözcü değil. Eylül ayında medya kuruluşları Beijing Business Today ve Securities Times da kritik makaleler yayınladı.

Geçen ay, Çin merkez bankası ve diğer 10 devlet dairesi, kripto para birimlerini çökertmek için daha ayrıntılı bir düzenleme yayınladı ve 30‘dan fazla kriptoyla ilgili şirketin Çin pazarından çekilmesine neden oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu