Blockchain HaberleriHaberler

Çin, Karbon Ticareti İçin Blok Zincirinden Yararlanabilir

Şangay Çevre Enerji Borsası’nın (SEEE) bir departman müdürü, blok zincirinin Çin karbon emisyonu verilerini onaylama, ticaret ve dolaşıma sokmak için ticaret sisteminde önemli bir rol oynayacağını söyledi.

SEEE’de iş stratejisi ve Ar-Ge başkanı olan Chang Zheng, geçen hafta Wanxiang Blockchain Zirvesinde, blockchain teknolojisinin karbon ticareti pazarında kullanım için gerekli olabileceğini dile getirdi.

Zheng’e göre karbon emisyon verilerinin gerçekliği, karbon ticaretinin temelidir ve blok zinciri, karbon emisyonu ve ticaret verilerinin güvenilirliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

Chang, Çin’in şu anda elektrik üretimi ve yakıt alımlarına ilişkin kritik veriler de dahil olmak üzere karbon emisyonu verilerinin manuel olarak doğrulanmasına güvendiğini ifade etti.

Yönetici, karbon ticaretinde blok zincirinin uygulanması hala nadir olduğundan, karbon emisyon verilerinin doğruluğunu, eksiksizliğini ve şeffaflığını garanti etmek zor diye devam etti.

Chang, Nesnelerin İnterneti ve blok zincirinin, gelecekte karbon emisyonlarını belirlemek için enerji santrallerinden kritik verileri izleme ve depolama konusunda ideal teknolojiler olacağını söyledi.

Başkan Xi Jinping’in önerdiği gibi karbon sınırı ve ticareti uygulamak, Çin’in 2030 yılına kadar en yüksek karbondioksit emisyonlarına ulaşmak için aldığı önlemlerden biridir.

Karbon üst sınırı ve ticaret sistemi, toplam karbon emisyonlarını azaltma yöntemidir. Sistemde toplam karbon emisyonu hedefi belirlenmekte ve şirketler arasında emisyon kredileri tahsis edilmektedir.

Karbon emisyonu kotalarını aşan işletmeler, kredi fazlası olan şirketlerden ek emisyon izinleri almak zorundadır. Teoride, böyle bir sistem karbon emisyonlarını katı bir şekilde sınırlayabilir ve şirketleri daha düşük karbon emisyonlu üretim yöntemlerini keşfetmeye teşvik edebilir.

Daha önce, iki Çin şehri, Huzhou ve Tianjin, karbon ticareti için emisyon verilerini izlemek adına blok zincirinin kullanıldığını duyurmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala