Kripto Para HaberleriHaberler

Çin Devletine Ait Düşünce Kuruluşu, Metaverse’in Ulusal Güvenliği Etkileyebileceğini Söylüyor

Metaverse fikri, Çinli teknoloji devlerinin piyasaya dahil olma belirtileri göstermesiyle gündeme oturmuştu. Ancak Pekin merkezli bir devlete ait düşünce kuruluşu, Metaverse’nin getirebileceği ulusal güvenlik riskleri konusunda uyardı.

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüleri tarafından Cumartesi günü yayınlanan “Metaverse ve Ulusal Güvenlik” başlıklı bir araştırma raporunda ekonomik bir reformun parçası olarak hizmet edebilecek Metaverse’nin ulusal alanda kesinlikle bir etki yaratacağı konusunda uyardılar.

Düşünce kuruluşu, ilgili teknolojinin maliyeti azaldıkça ve kullanıcı tabanı olgunlaştıkça metaverse’nin beş ila 10 yıl içinde bir keşif aşamasına girebileceğini söyledi. Araştırmacılar, metaverse ile ilişkili potansiyel risklerin teknolojik hegemonya, teknolojik güvenlik ve ayrıca toplumsal sorunlar etrafında yoğunlaşabileceğini yazdı.

Sonuç olarak rapora göre, Metaverse’in geliştirilmesinin, ulusal güvenliği sağlamak için gerekli düzenleyici denetim ve rehberlikle devam etmesi gerekiyor.

Eylül ayında, Çin’in en büyük aracı kurumu olan CITIC Securities bir  araştırma raporunda , metaverse’in  önümüzdeki üç ila beş yıl içinde bir keşif aşamasına gireceğini ve 20 yıl içinde bir yaşam biçimi haline gelebileceğini söyledi. 

Rapor, özellikle yazılım için ilk atılımların oyun, sosyal ağ ve reklamcılık alanlarında Tencent, ByteDance, Facebook ve Baidu gibi teknoloji devlerinden gelebileceğine dikkat çekti.

Bunun yanında Çinli teknoloji şirketleri her geçen gün metaverse’e dahil oluyor. Hem Tencent hem de Alibaba, metaverse ile ilgili tescilli ticari markalara sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala