bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,484.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,745.72
tether

Tether (USDT)

$ 1.01
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.216944
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 211.28
Kripto Para HaberleriHaberler

CFPB Direktörü, Stabilcoinlerin Büyük Teknoloji Araştırmasının Bir Parçası Olduğunu Söyledi

Rohit Chopra, CFPB Direktörü olarak Kongre’ye ilk kez katıldığı sırada, Stabilcoin’lerin, öncelikle Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerinin tüketici verilerini nasıl toplayıp kullandığına odaklanan büyük teknolojiye yönelik daha geniş bir araştırmanın önemli bir parçası olduğunu açıkladı.

Chopra, House Financial Services Committee’ye verdiği demeçte, “Stablecoin’ler şu anda öncelikle spekülatif amaçlar için kullanılıyor” İfadelerini kullandı.

Yönetici konuşmalarının devamında “Ancak bazı büyük ağların veya büyük teknoloji şirketlerinin rayından çıkmaya başlarsa çok hızlı bir şekilde ölçeklenebileceğini hayal edebiliriz.” dedi.

Stabilcoinlerin 131 milyar dolarlık bir pazara ulaşmasıyla alarma geçen Chopra, CFPB’nin sistemik risklerinden endişe duyan birkaç kurumdan yalnızca biri olduğunu kaydetti. Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubundan bu hafta içinde tokenlerin nasıl düzenleneceğine dair öneriler bekleniyor.

BIS’in benzer endişeleri bulunuyor

Bu yılın başlarında, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), özel olarak çıkarılan kripto paraların aniden benimsenmesi konusunda benzer bir endişe dile getirdi.

Facebook’un Libra dijital para biriminin potansiyel olarak evrensel bir para birimi olarak hizmet etme niyetine atıfta bulunan BIS, hükümetlerin sonunda para arzı üzerindeki kontrolünü kaybedebileceği konusunda uyardı

Bu nedenle BIS, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) geliştirilmesini savunuyor. En son Yıllık Ekonomik Raporunda CBDC’lerin potansiyelini tartışan BIS, teknolojinin daha geniş erişim, daha düşük maliyetler ve daha iyi hizmetlerden oluşan “erdemli bir döngü” sağlayabileceğini söyledi. 

Raporda, veri siloları, pazar gücü ve rekabete aykırı uygulamalardan oluşan bir kısır döngünün aksine, “CBDC’ler ve açık platformlar, erdemli bir döngüye en elverişli olanlardır” deniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala