Kripto Para HaberleriHaberler

bZx Ağının 55 Milyon Doları Hacklendi

bZx, 2021'de milyonlarca hacklenen DeFi projesinin uzun listesine katılıyor.

Kısa Notlar

  • DeFi protokolü bZx, 55 milyon dolardan fazla bir hacker saldırısına uğradı.
  • Ekip, saldırının nasıl gerçekleştirildiğine ilişkin ayrıntıları açıklamadı.
  • Önümüzdeki günlerde analiz yapılması bekleniyor.

Yaygın olarak kullanılan bir DeFi protokolü olan bZx, özel anahtarına gayri meşru erişim elde ettiğini iddia ettiği bilinmeyen bir bilgisayar korsanına 55 milyon dolar kaybetti. Hackerların saldırıyı nasıl gerçekleştirdikleri ise henüz netlik kazanmadı.

Hacker, Özel Anahtardan Ödün Yakaladıktan Sonra Para Tahliye Ediyor

Çok zincirli bir merkezi olmayan finans (DeFi) projesi olan bZx, Polygon ve Binance Akıllı Zincir (BSC) üzerindeki akıllı sözleşmelerini güvence altına alan özel bir anahtarın ele geçirildiğini bildirdi.

Ekip, bir Twitter gönderisinde “Poligon ve BSC dağıtımlarını kontrol eden özel anahtarın tehlikeye girdiği ve fon kaybına yol açtığı görülüyor” dedi.

Güvenlik firması Slow Mist‘in tahminlerine göre, özel anahtar uzlaşmasının ardından bilinmeyen bir bilgisayar korsanı likidite havuzlarından 55 milyon dolar değerindeki varlığı başarıyla boşalttı.

Ekip, bu miktarın yaklaşık %25’inin cüzdandan kaybolduğunu ve geri kalanının kullanıcılarına ait olduğunu iddia etti. Daha fazla kaybı önlemek için ekip, kullanıcılarından etkilenen sözleşmelere verdikleri izinleri iptal etmelerini istedi.

Ekip, Ethereum akıllı sözleşmesinin saldırıdan etkilenmediğini ekledi. Bunun nedeni, bZx’in Ethereum dağıtımının özel anahtarının çok taraflı bir sözleşme ile güvence altına alınması ve bir DAO tarafından yönetilmesiydi.

Ekip, bilgisayar korsanlarının Polygon ve BSC sözleşmelerini kontrol eden özel anahtarı nasıl çaldığını henüz açıklamadı. Otopsi raporunun önümüzdeki günlerde sunulması bekleniyor.

bZx’in geçen yıl da saldırıya uğraması dikkat çekici. Daha sonra ekip, o sırada fonları geri aldığını iddia etti. Binance Smart Chain ve Polygon üzerine inşa edilen projeler için bZx hack gibi olaylar nadir değildir; Her iki EVM tabanlı blok zinciri de geçen yıl birkaç saldırı kaydetti.

Bugünün bZx saldırısı, daha önce Polygon ve BSC’de gerçekleşmiş olan uzun zincirli saldırılar listesine eklendi. Bunların en büyüğü, 611 milyon dolarlık bir hack’e maruz kalan bZx’e benzer bir zincirler arası DeFi projesi olan Poly Network’tü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala