Finans HaberleriHaberler

Büyük Tayland Bankası, Bitkub’un %51 Hissesini Satın Aldı

Tayland’ın en büyük bankalarından biri olan Siam Commercial Bank, bir kripto para borsasında %51 hisse satın alıyor. Bankanın CEO’su, satın alma işleminin bankanın “yeni bir finansal dünyada uzun vadede yeni bir büyüme değeri yaratmasına” yardımcı olacağını söyledi.

Büyük Tayland Bankası, Kripto Para Borsasının Çoğunluk Hissedarı Oluyor

Tayland’ın en eski bankası Siam Commercial Bank (SCB), Salı günü, yan kuruluşu Siam Commercial Securities Company Ltd.’nin (SCBS), yerel kripto borsası Bitkub’un %51 hissesini 17.85 milyar baht (536 milyon dolar) karşılığında satın aldığını duyurdu. SCB, varlıklara göre ülkenin dördüncü en bankası olarak biliniyor.

Şirket CEO’su Arthid Nanthawithaya konu hakkında şunları söyledi::

”Geleceğin dünyasının finans sektörlerinden biri olan dijital varlık sektörü son 1-2 yılda hızla büyüdü ve uzun vadede daha da büyüyebilir.”

Anlaşma, Tayland Merkez Bankası (YİD) ve Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi ilgili kurumlardan düzenleyici onay bekliyor ve 2022‘nin ilk çeyreğine kadar tamamlanması planlanıyor.

Bitkub kurucusu ve CEO’su Jirayut Srupsrisopa şu yorumu yaptı:

”Bitkub’u küresel düzeye yükseltmemiz gerekiyordu, bu nedenle hedefimize daha hızlı ve daha sürdürülebilir bir şekilde ulaşmamıza yardımcı olması için SCB gibi güçlü bir ortağa döndük.”

Diğer birçok Tayland bankası ve finans kurumu kripto para endüstrisine giriş yaptı. Ağustos ayında Ayudhya Bankası, Tayland merkezli kripto borsası Zipmex’te 41 milyon dolarlık bir yatırım turuna katıldı. Borsanın yatırımcılarından biri, Facebook’un kurucu ortağı Eduardo Saverin‘in risk sermayesi şirketi B Capital Group’du.

Tayland’daki bir diğer büyük banka olan Kasikornbank, bu yılın başlarında dijital token teklifleri için bir hizmet başlattı. Finansal danışmanlık firması Brooker Group gibi bazı şirketler, bitcoin gibi kripto paraları yatırım stratejilerinin bir parçası haline getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala