Kripto Para HaberleriHaberler

Bulgaristan Maliye Bakanı, Kripto Ödeme Seçeneklerini Araştırmaya Başladıklarını Açıkladı

Hükümet yetkilisi Bulgaristan'ın, birçoğunun Kazakistan'dan ayrılmayı düşündüğü bildirilen kripto madencileri için büyük bir merkez haline gelme olasılığının düşük olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Bulgaristan’ın AB Fonlarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Assen Vassilev, AB üye ülkesinin bir kripto ödeme mekanizması başlatmak için seçenekleri araştırdığını söyledi.

Dünkü bir Bloomberg haberine göre Vassilev, hükümetin Bulgar Ulusal Bankası ve sektör oyuncuları ile kripto ödemelerini “kısa ve orta vadede” tartışmak için görüştüğünü söyledi. Ancak, Bulgaristan’ın kripto madencileri için önemli bir merkez haline gelme olasılığının düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Bulgar hükümeti, 2017 boğa koşusundan önce bir yeraltı suç şebekesinden 213.519 Bitcoin (BTC) ele geçirildikten sonra hala dünyanın en büyük HODLer‘larından biri olabilir. “O zamanlar ele geçirilen BTC’ler yaklaşık 3,5 milyar dolar değerindeydi; ancak şu sıralarda 8,2 milyar dolardan fazla değere sahip.” Yetkililerin o zamandan beri kriptoyu açık artırmayla satıp satmadığı veya dijital varlıkları elinde tutmaya devam edip etmediği belli değil.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Güney Kore, Metaverse Oyun Piyasasını Devralmanın Peşinde

Bulgaristan 2024’te Avro Kullanmaya Başlayacak

Avrupa Birliği üyesi olarak Bulgaristan, Avro‘yu benimsemeyen ve katılımcı merkez bankaları arasında dijital bir Avro’nun kullanıma sunulmasından kesinlikle faydalanmayacak sekiz ülkeden biri. Haziran 2021’de hükümet ve Bulgar Ulusal Bankası yetkilileri, 2024’ten itibaren Avro’ya geçmeyi planladıklarını söyledi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Mart ayında, dijital para biriminin daha sonra olmasa da 2025’e kadar piyasaya sürülmeyebileceğini söyledi.

2021’de Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki bir federal jüri, Bulgaristan merkezli kripto borsası RG Coins‘in sahibi Rossen Iossifov‘u şantaj ve kara para aklama komplosu yapmaktan suçlu buldu. Bulgar vatandaşı, kabaca 900 Amerikalıyı 7 milyon dolardan fazla dolandıran bir programda başkalarıyla işbirliği yaptı ve on yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu