HaberlerBitcoin Haberleri

Bukele Yanıldı mı? 4 Milyon Cüzdan; Neredeyse 0 İşlem!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele‘nin girişimleri sonucunda Orta Amerika ülkesi, Bitcoin‘i yasal ihale olarak kabul ettiğinden, kripto analistleri, kripto para biriminin ülkenin kırılgan ekonomisine zarar verebileceği endişelerini öne sürerek, geleneksel finans sektörü üzerindeki kabulü ve etkisi konusunda şüphelerini dile getirdiler.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, dijital para biriminin artan kabulünü uzun süredir öne sürüyordu. Bitcoin kabulünün ülke genelinde çok hızlı yaygınlaştığını söylüyordu.

Bununla birlikte, ülkenin yasal ihale olarak kripto para birimini benimseme hareketi geri teptiğinden, Bukele’nin sözleri büyük bir gaf gibi görünüyor.

El Salvadorlu İşletmelerin Büyük Bir Çoğunluğu Bitcoin Kullanmıyor

El Salvador ticaret odası tarafından yürütülen yeni bir ankete göre, ülkedeki işletmelerin çoğu Bitcoin kullanmıyor. Bukele’nin Bitcoin kullanımını teşvik etme çabaları göz önüne alındığında bu şaşırtıcı bir bulgudur.

Anket, katılımcıların yalnızca %14’ünün kripto para biriminin El Salvador’da yasal ihale haline geldiği Eylül ayından bu yana işlemlerde BTC kullandığını gösteriyor.

Ek olarak, anket, katılımcıların önemli bir bölümünün benimseme sonucunda satışları üzerinde herhangi bir etki gözlemlemediğini ortaya koyuyor.

Bukele, geçen yılın Haziran ayında Bitcoin yasasını ilk kez tanıttığında seçmenlerine büyük bir söz verdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Cardano, IOHK’nin Son Güncellemelerine Göre ‘Token Yakma’ Seçeneklerini Keşfediyor Olabilir

Hafta sonu grafiğinde BTC toplam piyasa değeri 793,68 milyar dolar | Kaynak: TradingView.com
Hafta sonu grafiğinde BTC toplam piyasa değeri 793,68 milyar dolar | Kaynak: TradingView.com

Ekonomik Bir Kurtarıcı Olarak Hayal Edilen: Bitcoin

Bukele, Bitcoin’i benimsemenin ekonomiyi dijitalleştireceğini, ABD dolarına olan bağımlılığı azaltacağını, şu anda Orta Amerika ülkesinin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yaklaşık dörtte birini oluşturan transfer maliyetlerini azaltacağını ve yatırımı teşvik edeceğini açıklamıştı.

El Salvador, kripto para biriminin dönüşüm kapasitesini ulusal ölçekte gösteren ilk ülke olabilir.

Ülkenin finans yetkilileri, bu yılın Ocak ayında, en az 4 milyon kullanıcının (neredeyse tüm ülke nüfusunun) son birkaç hafta içinde hükümetin dijital cüzdanının gerçek kullanıcıları olarak kimliğinin doğrulandığını belirten bir raporu onayladı.

Rakamlar Her Şeyi Anlatıyor

Bununla birlikte, ülkenin Ticaret Odası tarafından bu ay yayınlanan bir anket, ankete katılan işletmelerin %85’inin hiçbir zaman bir Bitcoin işlemi gerçekleştirmediğini ortaya koydu.

Araştırmaya katılan işletmelerin çoğunluğu küçük işletmeler olup, katılımcıların %70’ini oluştururken, %15’i büyük işletmeler ve %13’ü orta ölçekli kuruluşlardır.

Bu anketin gösterdiği şey, hükümetin kriptonun kabulünü teşvik etmek için sayısız çabasına rağmen, benimseme seviyesinin çok düşük kalmasıdır.

Düşük benimseme oranına rağmen Bukele, şu anda yaklaşık 1.800 adet Bitcoin tutan ülkesiyle madeni para üzerinde yükselişini sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu