Kripto Para HaberleriHaberler

Brezilya Federal Vekili, İşçiler İçin Kripto Para Ödeme Seçeneği Önerdi

Brezilyalı bir kongre üyesi olan Federal Milletvekili Luizão Goulart, kripto para ödemelerini kamu ve özel sektör çalışanları için bir ödeme şekli olarak yasallaştırmak adına bir yasa tasarısı önerdi.

Goulart’ın önerisi, tüm Brezilyalı işçilerin işverenlerden kripto para birimlerinde ücret talep etme seçeneğine sahip olmalarını sağlayan yeni bir yasayı temsil ediyor.

Ancak tasarı, kripto para ödemelerinin yalnızca işçiler ve işveren arasında karşılıklı bir anlaşma yapıldıktan sonra gerçekleşmesi garanti ediliyor. Tasarının tercüme edilen versiyonu şu şekilde:

“Kripto para birimlerindeki ödeme yüzdesinin (ücret) sınırları işçinin özgür seçimi olacaktır. İşveren tarafından herhangi bir dayatma yasaklanacaktır.”

Tasarı, bir takas sisteminden fiat para birimlerine ve Bitcoin’eBTC ) kadar finansın evrimini vurguluyor ve “tek bir kişiye veya merkezi bir varlığa” olan bağımlılığı ortadan kaldıran ademi merkeziyetçilik yönüne odaklanıyor.

Goulart’ın tasarısı yasalaşırsa kripto ve fiat ücretlerinin yüzdelerinin önceden belirlenmesi için işçiler ve işverenler arasında bir fikir birliği oluşturacak. Goulart’a konu hakkında şunları söyledi:

“Teklif, ödeme alternatifleri sunarak Federal, Eyalet ve Belediye hükümetlerinin “nakit” sorununun çözümünde işbirliğine yardımcı olacak ve aynı zamanda önümüzde duran devasa bir Piyasa Ekonomisini hareket ettirecek.”

Goulart, teklifin onaylanmasını talep ederken, “vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştıran ve herkes için iyi bir yaşam kalitesi sağlayan küresel bir ekonomi” kurma ihtiyacına değindi. Tasarı, onay tarihinden itibaren 90 gün sonra yasalaşacak.

Brezilya Temsilciler Meclisi Özel Komitesi geçtiğimiz günlerde kriptoyla ilgili mali suçları cezalandıran bir yasa tasarısını onayladı.

En son düzenleyici değişiklikler, benzer suçlar için asgari hapis cezalarını artırmanın yanı sıra kara para aklama cezasını da artırdı. Aklanan kara para miktarının üçte birinden üçte ikisine, hapis süreleri ise 10 yıldan 16 yıl sekiz aya çıkarıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala