NFT HaberleriHaberler

Bored Ape Savaşları! Koleksiyoncular Birbirine Dava Açıyor!

Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunun popülaritesi inkar edilemez, o kadar ki, dijital sanatçılar arasında yasal savaşa yol açan bir dizi yan ürün ortaya çıktı.

Bored Ape Yacht Club’ın Caked Apes adlı bir yan serisi, çizgi film primat NFT’lerinin popülaritesinin ardından Ocak ayında piyasaya sürüldü.

Platformda veya CryptoSlam‘de herhangi bir fiyat bilgisi olmamasına rağmen, NFT pazaryeri OpenSea‘de dört sahibiyle listelenen 49 renkli Caked Apes var.

Bloomberg’e göre, her koleksiyonun arkasındaki ekip şimdi karikatürlerin tasarımları ve gelir paylaşımları için birbirlerine dava açıyor.

Düello yapan primat sanatçıları

Raporda, Los Angeles federal mahkemelerinde rakip davaların açıldığı belirtildi. 11 Bored Apes’in sahibi Taylor Whitley, Caked Ape ekibinin dijital tasarımları ihlal ettiğini ve onu projeden attığını iddia ederek geçen hafta sonu dava açtı.

Jacob Nygard ve diğer üç CA koleksiyon sahibi, Whitley’i ortak girişimlerinin mülkiyetini talep etmeye çalışmakla suçlayarak 20 Mart’ta kendi davalarıyla karşılık verdiler. Whitley ayrıca, koleksiyonun çevrimiçi pazarlardan alınmasını sağlamak için federal telif hakkı yasasını kötüye kullanmakla suçlandı.

Caked Apes ekibi 21 Mart’ta bir güncellemeyi tweetledi:

“Taylor, Caked Apes’in satışlarının arttığını görünce, üzerinde mutabık olduğumuz anlaşmadan dönmeye ve iddialarını destekleyecek hiçbir yasal veya etik gerekçe olmaksızın pastadan daha büyük bir pay talep etmeye çalıştı.”


Nygard’ın avukatı John Snow, bunun “Bored Ape lisansı ve izin verilen/verilmeyen şeylerle ilgili ilk davalardan biri” olduğunu söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ripple, SEC’in Süre Uzatma İsteğine İtiraz Ediyor

O maymunlar benimdi

Whitley’e göre, Caked Apes’teki eski ortaklarına verdiği herhangi bir lisans, dijital sanat ajansının “gelirin üzerinde anlaşmaya varılan kısmını” hiçbir zaman almadığı için iptal edildi.

Dava, yaklaşık 9.000 Caked Apes NFT’nin satıldığını ve doğrudan satışlarda 1.9 milyon dolar ve ikincil satış telif ücretlerinde 225.000 dolar kazandığını iddia ediyor.

Whitley’in avukatı John Purcell, kendisinin “Caked Apes’in kuruluşunun, yaratılmasının ve piyasaya sürülmesinin tüm aşamalarında aracı olduğunu ve yarattıklarından yasa dışı bir şekilde uzaklaştırıldığını” söyledi.

Bununla birlikte, dört kişilik Caked Ape ekibi, Whitley’nin “Caked Apes kreasyonlarına hiçbir orijinal çizim katkıda bulunmadığını” iddia ediyor.

CryptoSlam’e göre BAYC, son yedi gündeki 113,8 milyon dolarlık satış hacmiyle geçen haftanın en popüler NFT koleksiyonu olmaya devam ediyor. Bu ayın başlarında StevedaNews, BAYC yaratıcısı Yuga Labs’ın CryptoPunks ve Meebits NFT koleksiyonlarını satın aldığını bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu