Bitcoin HaberleriHaberler

BMC’nin ‘Sürdürülebilir’ Bitcoin Madencilik Endüstrisi Hakkındaki Bulguları Bize Ne Anlatıyor?

Son birkaç yılda Bitcoin‘in çok fazla güç tükettiği anlatısının ana akım çekişi kazanmaya devam ettiğini inkar etmek mümkün değil. Bununla birlikte, son aylarda artan sayıda Bitcoin madencileri yenilenebilir enerjiye yöneldi.

Şu “yeşil” istatistiklere bakın

MicroStrategy‘nin Kurucusu ve CEO’su Michael Saylor, geçtiğimiz günlerde Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC) tarafından yürütülen yakın tarihli bir anketi paylaştı. 4. çeyrek bulgularına göre, ‘Sürdürülebilir Güç Karışımı ve Teknolojik Verimlilik’te bir iyileşme oldu.

Burada, BMC’nin Bit Digital, BitFury, Bitfarms ve Atlas Mining gibi Bitcoin madencilik şirketlerinin ve diğer endüstri kuruluşlarının gönüllü küresel bir forum olduğunu belirtmekte fayda var.

Ayrıca, yukarıda bahsedilen anketin bulgularına göre, yenilenebilir enerjiyle çalışan küresel Bitcoin madencilik endüstrisi, 2021’in 4. çeyreğinde %1’den %58.5’e yükseldi. Bu bulgular, küresel Bitcoin ağının %46’sından fazlasını oluşturan madencilerden toplandı. Aslında, katılımcıların %66,1’i halihazırda elektriği sürdürülebilir bir enerji karışımıyla kullanıyordu.

Bu istatistikler, özellikle aynı yılın 3. çeyreğiyle karşılaştırıldığında etkileyici. Sektörün tahmini teknolojik verimliliği, MW başına 3. çeyreğe göre %9 artarak 19.3 petahash’a yükseldi.

Core Scientific ve BMC’nin kurucu ortağı Darin Feinstein, BMC’ye katılan üyelerin hash oranının 4. çeyrekte %77 arttığını belirtti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Barrick Gold Corp.’un CEO’su, Yatırımcıların Enflasyona Karşı Riskten Korunmayı Kripto Paralarla Değil Altınla Tercih Ettiğini Söyledi

Bu arada, BMC’nin önemli bir üyesi olan Saylor, şunları söyledi:

“Bu çeyrekte, yarı iletken teknolojisindeki gelişmeler, Kuzey Amerika madenciliğinin hızlı genişlemesi, Çin Çıkışı, sürdürülebilir enerji ve modern madencilik tekniklerine yönelik dünya çapında rotasyon nedeniyle Bitcoin madenciliği enerji verimliliği ve sürdürülebilirliğinde çarpıcı gelişmelerle trendin devam ettiğini gördük.”

Aslında, kısa süre önce, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi Başkan Yardımcısı Erik Thedéen, Çin çıkışı yapanların madenciliğini yasaklama gereğini yeniden vurguladı.Erik şunları söyledi:

“AB içinde iş kanıtı madenciliği yönteminin yasaklanması, daha enerji verimli kripto madenciliği yöntemlerinin daha fazla kullanılmasına yönelik küresel bir harekette önemli bir ilk adım olabilir. Bu aynı zamanda iklim nötrlüğüne geçişi desteklemek için yenilenebilir enerjimizin mümkün olduğunca verimli kullanılması anlamına gelir.”

Söylenecek birşey yok… Son gelişmelere rağmen, bu tür madencilik faaliyetlerine karşı muhalefet her zamanki gibi güçlü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu