Blockchain HaberleriHaberler

Blockchain Tabanlı Oyun Ekonomileri, Yakın Gelecekte Patlamaya Mı Hazırlanıyor?

Küresel oyun pazarı şu anda 180 milyar dolar değerinde. Oyun sektörü, dünya çapında en hızlı büyüyen eğlence biçimi haline geldi.

Referans olarak, küresel film endüstrisi 100 milyar dolar değerinde ve tüm Kuzey Amerika sporlarının toplamı yıllık gelirler açısından 73 milyar dolar.

Küresel oyun pazarı geliri. Kaynak: Bloomberg

Uzmanlar, çevrimiçi oyunların ve yayıncılarının sayısının 2025 yılına kadar bir milyara yükseleceğini tahmin ediyor.

2018‘de Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok izlenen dört spor etkinliğinden üçü, geleneksel spor etkinlikleri bile değildi. Bunlar, e-spor etkinlikleriydi.

Örneğin, League of Legends şampiyonası, AFC Şampiyonasından 30 milyon ve NCAA Futbol Şampiyonasından 45 milyon daha fazla izlendi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ESports izleyicileri. Kaynak: [email protected]

Travis Scott, geçtiğimiz Nisan ayında popüler oyun platformu Fortnite’da canlı performans sergiledi ve bu performans Scott’a 20 milyon doların üzerinde bir gelir sağladı.

Peki, bu büyüme nereden geliyor?

Bunun çoğunu basitçe teknolojinin yükselişine ve üstel büyümeye bağlayabiliriz. Teknoloji, nasıl iletişim kurduğumuzu, nasıl bir araya getirdiğimizi, bilgiyi nasıl oluşturup tükettiğimizi, değeri nasıl aktardığımızı ve çevrimiçi toplulukları nasıl oluşturduğumuzu dönüştürmeye devam ediyor.

Starbucks’ın eski CEO’su Howard Shultz, kahve dükkanı konseptiyle “üçüncü bir fiziksel alan” fikrini popülerleştirdi. İnsanların ofis dışında ve evde bir araya gelmek için “üçüncü bir alana” ihtiyaç duyduğuna inanıyordu.

Aynı kavramın bugün genç nesiller arasında da uygulandığını görüyoruz. Yeni paylaşılan alan dijitaldir ve buna meta veri deposu denir.

Bu günlerde çocukların giderek daha fazla takıldığı yer burası denilebilir. Bunu dijital toplulukların bir sonraki yinelemesi olarak düşünebiliriz. Başlangıçta AOL sohbet odaları, ardından Myspace, Facebook ve son olarak metaverse hayatımıza girmeye başladı. Artık Metaverse’de konserlere yer veriliyor ve bu endüstri daha yeni başlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala