Kripto Para PiyasasıHaberler

BitMEX kurucuları Banka Gizliliği Yasası’nı İhlal Ettiklerini Kabul Etti

Arthur Hayes ve Benjamin Delo, Banka Gizliliği Yasası'nı çiğnemekte ve Adalet Bakanlığı'nın "kara para aklama platformu" olarak adlandırdığı şeyi işletmekteki rollerinden dolayı para cezası ödemek zorunda kalacaklar.

Kripto borsası BitMEX‘in kurucuları, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ile uzun bir dava sürecinin ardından Banka Gizliliği Yasası‘nı ihlal etmekten suçlu bulundular.

Arthur Hayes ve Benjamin Delo, kripto türevleri ve vadeli işlem borsası BitMEX’te “kara para aklamayla mücadele (AML) programı oluşturmayı, uygulamayı ve sürdürmeyi kasten gerçekleştirmediklerini” itiraf ettiler.

BitMEX, kripto vadeli işlemleri, türevleri ve 100 kata kadar marj ticareti sunan Seyşeller merkezli bir kripto ticaret platformudur. Borsa bir zamanlar hizmetlerini Amerikalılara herhangi bir müşterini tanı (KYC) veya AML doğrulama prosedürü olmadan sundu. DOJ’un davayla ilgili 24 Şubat tarihli duyurusu, böyle bir mevzuata uygunluk eksikliğinin BitMEX’in esasen bir “kara para aklama platformu” haline gelmesine neden olduğunu belirtiyor.

Hem Hayes hem de Delo, Mart ayındaki duruşma tarihinden önce suçlarını kabul ettiler ve her biri 10 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul ettiler.

DOJ’da bir avukat olan Damian Williams, ABD’de hizmet veren bir kripto işletmesinin “bu işletmelerin suç ve yolsuzluğun önlenmesine yardımcı olmak için üzerlerine düşeni yapma yükümlülüğü” taşıdığını söyledi. Williams şirketin “finansal piyasaların gölgesinde bir platform” olarak çalıştığını söyledi ve şunları söyledi:

“Arthur Hayes ve Benjamin Delo, bu yükümlülüklere uymamak için tasarlanmış bir şirket kurdular; temel kara para aklama karşıtı politikaları bile uygulama ve sürdürme konusunda kasten başarısız oldular.”

DOJ davada, kripto para şirketinin 2020’de Seyşeller‘e taşınmasını tamamlamadan önce Hayes’in Seyşeller yerel yönetimine rüşvet verdiğini ima etti. İddiaya göre Hayes, rüşvetin kendisine sadece bir hindistancevizine mal olduğuyla övündü.

BitMEX operasyon üssü yaklaşık 2015’ten 2020’ye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermesine rağmen, Hayes ve Delo, platformu hiçbir Amerikalı’nın kullanmadığı konusunda ısrar etti. Adalet Bakanlığı, iddianın gerçek olmadığını kanıtladı. Ocak 2021’e kadar borsa, kullanıcılarının %100’ünü bir KYC-AML prosedürüyle doğruladığını bildirdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: SWIFT Ablukası Uygulanırsa Rusya Kripto’ya Geçer mi?

Tüm kullanıcılarını tamamen incelemesinden bu yana, şirketin Bitcoin vadeli işlem açık faizindeki (OI) payı göreceli olarak önemsiz hale geldi. Şubat 2021’de, neredeyse üçte biri BitMEX’ten gelen OI’de yalnızca yaklaşık 3,5 milyar dolar vardı. Bununla birlikte, CoinGlass’tan alınan verilere göre OI’de şu anda 15,18 milyar dolar var ve bunun sadece 482 milyon doları veya %3’ü bu şirkettten geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu