bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,127.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,700.92
tether

Tether (USDT)

$ 0.999326
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.216040
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 209.45
Haberler

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF o kadar popüler ki, TradFi tarafından belirlenen vadeli işlem limitlerini ihlal ediyor

BITO'nun benzeri görülmemiş popülaritesi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nu (SEC) Bitcoin'i doğrudan tutan fonların onayını hızlandırmaya sevk edebilir mi?

Bloomberg‘in bildirdiğine göre, ABD‘deki ilk Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu, tutmasına izin verilen vadeli işlem sözleşmelerinin sayısındaki bir sınırı hızla aşmaya yaklaşıyor.

Lansmanından sadece birkaç gün sonra, ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) Ekim ayı için şimdiden yaklaşık 1.900 sözleşmeye sahip ve Chicago Ticaret Borsası (CME), ön ay sözleşmelerinin sayısını 2.000 ile sınırlandırıyor.

Kayıtlı işlem hacmi

İki günlük alım satımdan sonra, fonun yönetimi altında zaten 1 milyar dolardan fazla para vardı, raporu okuyun.

Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF, limiti aşmamak için Kasım ayında 1.400 sözleşme topladı, ancak benzeri görülmemiş erken hacme bakılırsa, BITO yakında maksimum toplam 5.000 sözleşme pozisyonuna ulaşabilir.

Valkyrie‘nin ve VanEck’in Bitcoin Stratejisi ETF’leri gibi rakip ürünlerin piyasaya sürülmesi, BITO talebini kolaylaştırabilir.

Limite çarpmamak için bir çözüm, BITO’nun varlıklarını daha uzun vadeli sözleşmelere yaymasını gerektirecek, ancak bu, fonu Bitcoin’in performansından daha fazla uzaklaştırma riski taşıyor.

Bu Haber de Dikkatinizi Çekebilir: 2. ABD Bitcoin Vadeli ETF’si Bugün Ticarete Başlıyor

Danışmanlık firması The ETF Store’un başkanı Nate Geraci, Bloomberg’e verdiği demeçte, “Sonuç, ETF’nin Bitcoin’in spot fiyatına karşı potansiyel olarak önemli bir izleme hatası almaya başlayacağıdır” dedi.

“ETF, vadeli işlem eğrisinde daha fazla ilerledikçe daha yüksek ve daha yüksek fiyatlarda Bitcoin fiyat maruziyeti elde etmek zorunda kalıyor” diye açıkladı.

Spot tabanlı Bitcoin ETF’leri kurtarmaya geliyor

Rapor için yorum yapan Bloomberg Intelligence kıdemli ETF analisti Eric Balchunas’a göre, BITO’daki benzeri görülmemiş erken hacim, likidite ve varlıklar daha fazla likidite ve varlık doğurdukça, onu yokuş aşağı yuvarlanan bir kartopu gibi yapıyor.

etf

“Yenilerin sadece ön ayı tutmak veya daha ucuz olmak gibi bazı satış noktaları olacak ve bu yardımcı olacak, ancak kısa veya orta vadede hacim çalmak neredeyse imkansız” diye ekledi. ProShares fonunu durdurmak zor olacak.

Balchunas’a göre, BITO’nun başarısı ve “vadeli işlemlerin potansiyel kapasitesinin açık sorunu” SEC’i Bitcoin spot ETF’lerinin onayını hızlandırmaya yönlendirebilir.


Rapor için “Bu kesinlikle BITO’yu yavaşlatmada ve vadeli işlem talebi için bir tahliye vanası sağlamada işe yarayacaktır” diye ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala