Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin Sayesinde Kanada’da Bir Restoran Zinciri Pandemi Sürecini Kayıpsız Geçirdiğini Açıkladı

Kanada merkezli bir Orta Doğu restoran zincirinin itibari para rezervlerini Bitcoin‘e dönüştürmesinden bir yıldan biraz fazla bir süre sonra, mal sahipleri bu hareketin pandemi sırasında işlerini kurtarmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Kanadalı haber kuruluşu Toronto Star tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, Tahini Restoran Zinciri‘nin sahipleri Aly-Omar Hamam ve kuzenleri Ahmed, Ağustos 2020’de şirketin tasarruflarını Bitcoin’e (BTC) dönüştürmeye karar verdiklerinde, “nakit tasarrufuna çok daha iyi bir alternatif” olduğunu düşündüler. O zamanlar kripto varlığının fiyatı kabaca 12.000 dolardı. Aly Hamam, işletmenin ilk kripto yatırımından fayda sağladığını bildirdi.

Hamam, “Ağustos 2020’de Bitcoin standardında kurumsal bilançoya geçiş yaptık ve o zamandan beri ilk yatırımımızda yüzde 300’den fazla artış sağladık. Bizi enflasyona karşı koruma işini gerçekten yaptı ve istediğimiz gibi çalıştı.” dedi.

BTC fiyatı, yazım esnasında 41.729 dolara düşmeden önce Kasım ayında 67.000 doların üstüne çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmişti. Şirketin satışlarının pandeminin başlangıcında bir haftada %80 düşmesine rağmen Hamam, kripto yatırımının sektördeki birçok kişinin finansal zorluklarla karşı karşıya kaldığı bir zamanda üç restoran konumundan dokuza genişlemelerini sağladığını ve yıl sonuna kadar bu sayıyı 25’e çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Hamam, “Yaklaşık üç ila altı ay boyunca nakit olarak bir işletme sermayesi tutuyoruz ve geri kalanı BTC’ye yatırıyoruz. Yani, ne zaman bir genişlememiz olsa, bu genişlemeyi finanse etmek için BTC’mizi satmak zorunda kalmıyoruz. Bitcoin’imizi asla satmak zorunda kalmadığımız ve hazinemizde biriktirmeye devam ettiğimiz muhafazakar bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.”dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: AB Düzenleyicisi, İş Kanıtı Modeli Kripto Para Madenciliğini Yasaklamayı Önerdi


Tahini’nin Ontario’daki restoranlarının hiçbiri şu anda ödemeler için BTC veya diğer kripto para birimlerini kabul etmiyor; ancak her birinde bir Bitcoin ATM‘si var ve bu da müşterilerin yemeklerden önce, yemek sırasında veya yemekten sonra token satın almasına izin veriyor. Miktarı henüz belirsiz olan ilk yatırım sırasında Hamam, “fiat’a ihtiyaç” olmasaydı, işletmenin Bitcoin’i süresiz bir şekilde yedek varlık olarak kullanmaya devam edeceklerini ima etti.

“Elimizden gelenin en iyisini yapmak için çabalamaya devam edeceğiz ve Bitcoin ile insanlara finansal olarak da yardım etmek istiyoruz.”

Tahini gibi restoranlar Kanada’nın Ontario eyaletindeki düzenleyicilerin hedefi gibi görünmese de, yerel kripto firmalarıyla her zaman aynı hikaye yaşanmıyor. Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu, Binance, OKEx, Bybit, KuCoin ve Polo Digital Assets dahil olmak üzere bölgede faaliyet gösteren kripto borsalarını çökertti. 14 Ocak’ta Bitfinex, platformda bakiyesi olmayan Ontario merkezli müşterilerin hesaplarını kapatacağını ve 1 Mart’tan itibaren birçok kullanıcının “artık hiçbir hizmete erişimi olmayacağını” duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu