Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin Madenciliği Zorluk Oranı Mart Ayında İkinci Kez Düştü

Bitcoin madenciliğinin zorluk oranı, Kasım ayından bu yana istikrarlı bir tırmanışın ardından bu ay ikinci kez dün %0,35 düştü.

Glassnode bilgi platformundan alınan verilere göre, 3 Mart’ta madencilik zorluğu %1,5 düştü.

Zorluk, her bir blok arasındaki süreyi 10 dakikada nispeten sabit tutmak için, hashrate olarak da bilinen ağdaki bilgi işlem gücüne göre otomatik olarak ayarlanır.

Glassnode’dan alınan verilere göre, bitcoin madenciliği hash oranı Şubat ayında 248 exahash/saniye (EH/s) ile tüm zamanların en yüksek seviyesinden 17 Mart’ta 216 EH/s‘ye düştü.

Compass Mining kurucusu ve CEO’su Whitt Gibbs, CoinDesk’e verdiği demeçte, “Bu hafif düşüş, muhtemelen kârsız madencilerin ASIC’leri (uygulamaya özel entegre devreler) fişten çekmesinden kaynaklanıyor. Enerji fiyatları küresel olarak arttıkça, muhtemelen daha fazla ASIC’nin ağdan düştüğünü göreceğiz.” dedi.

Dünyanın en büyük fosil yakıt ihracatçılarından biri olan Rusya’nın Ukrayna ile bir savaşa girmesi ve küresel enerji tedarik zincirlerinin yaptırımlarla kopması nedeniyle elektrik fiyatları dünya çapında yükseliyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ukrayna’da Sanal Varlıklar Yasası İmzalandı

Dünya çapında yükselen elektrik fiyatlarınınsa Bitcoin madenciliğini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Yakın zamanda enerji kıtlığından dolayı Kazakistan’da yaşanan olaylar nedeniyle birçok madenci zor durumda kalmıştı. Öte yandan, biraz daha geri gidersek, Çin’in madencilere yaptıkları da ortadadır. Çin ve Kazakistan olaylarının ortasında ise İran, geçici süreliğine madencilik faaliyetlerinin durdurulması kararı almıştı. Bir Avrupa ülkesi olan Kosova’da da yakın zamanda benzer durumlar yaşanmış ve birçok madencilik ekipmanına el koyulmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu