HaberlerKripto Para Haberleri

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Çoklu CBDC Platform Prototipleri Geliştirmek İçin 4 Merkez Bankasıyla Ortaklık Kurdu

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi, birden fazla merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kullanan uluslararası bir ödeme platformu için iki prototip oluşturmak üzere Avustralya, Malezya, Singapur ve Güney Afrika‘daki merkez bankalarıyla ortaklık kurdu.

Proje raporunun özetinde; “Projenin bu ilk aşaması, başarılı bir şekilde çalışma prototipleri geliştirdi ve uygulanabilir çözümler göstererek, çoklu CBDC kavramının teknik olarak uygulanabilir olduğunu kanıtlama amacına ulaştı.” ifadeleri geçiyor.

Project Dunbar adlı işbirliği, birkaç CBDC’yi içeren ortak bir platformun, bu raporda açıklandığı gibi sınır ötesi ödemeleri “daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenli” hale getirmeye nasıl yardımcı olabileceğine odaklanıyor.

BIS, projeyle ilgili 22 Mart tarihli bir duyuruda, “Inovasyon Merkezi’nin Singapur Merkezi tarafından yönetilen Project Dunbar, finansal kurumların katılımcı merkez bankaları tarafından verilen CBDC’leri ortak bir platformda birbirleriyle doğrudan işlem yapmak için kullanabileceğini kanıtladı. Bu girişim, aracılara olan bağımlılığı ve buna bağlı olarak sınır ötesi işlemleri işlemek için gereken maliyetleri ve zamanı azaltma potansiyeline sahip.” dedi.

BIS’in prototip çalışması rapor, ortak bir platform üzerinden işlemlerin sonuçlandırılması söz konusu olduğunda üç temel zorluğu vurguladı. Birincisi, bankaların yerel varlıklarının olmadığı ülkelerden CBDC’lere erişip erişemeyecekleri gibi platformdaki CBDC’lere erişim sorularıyla ilgili. Diğer bir zorluk, her ülkenin düzenlemelerine saygı gösterirken sınır ötesi ödemelerin nasıl basitleştirileceğiydi. Ve son olarak, üçüncü bir zorluk, ülkelerin ulusal güvenlik gibi faktörleri hesaba katarak ödeme altyapılarını paylaşmasına izin veren bir yönetişim yapısı ile ortaya çıkıyordu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bollywood Megastarı Amitabh Bachchan NFT’ler İçin Yüklü Miktarda Vergi Ödedi

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Michele Bullock yaptığı BIS girişimi hakkında yaptığı açıklamada; “Varlıkların farklı yargı alanlarından CBDC’lerde doğrudan tutmalarına ve işlem yapmalarına izin vermek, sınır ötesi ödemelerde aracılara olan ihtiyacı azaltabilir; ancak bunun, bu ödemelerin güvenliğini ve esnekliğini koruyacak şekilde yapılması gerekir. Çoklu CBDC platformlarının fizibilitesi ve tasarımı hakkında düşünmek için yapılacak daha çok iş olsa da Dunbar Projesi’nden elde edilen bulgular bu alanda gelecekteki çalışmalar için iyi bir platform sağlıyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu