bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,217.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,752.87
tether

Tether (USDT)

$ 1.00
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215819
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 212.59
Kripto Para HaberleriHaberler

Biden’ın Altyapı Yasası Kripto Para Vergi Boşluğunu Ortadan Kaldıracak

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın 1,75 trilyon dolarlık altyapı harcama yasası, tasarıda detaylandırıldığı gibi bir kripto vergi boşluğunu kapatabilir.

“Altyapı yasası”  bilindiği gibi, birden fazla girişimi kapsayan geniş bir yasa tasarısıdır ve kripto vergilendirmesini kapsadığı için büyük ses getimişti.

Kurallar Komitesi baskısı, kripto para birimi işlemlerinin yapıcı satış kuralına girdiğini ve bunları sermaye kazancı vergisine tabi hale getirdiğini gösteriyor.

Tasarı, kripto para birimlerini veya dijital varlıkları “kriptografik olarak güvenli dağıtılmış bir deftere veya benzer bir teknolojiye kaydedilen değerin herhangi bir dijital temsili” olarak tanımlıyor.

Tasarı, türevlerden kaynaklanabilecek potansiyel vergi istismarlarını önlemeyi amaçlıyor. Ayrıca, izleme ve uyum süreçleri için IRS’ye bir miktar fon tahsis edileceği de belirtiliyor.

Altyapı yasası, ilk duyurulduğunda, kripto pazarını vergilendirmeye odaklanması nedeniyle kripto alanında manşetlere taşındı.

Bazıları düzenlemelerin oluştuğunu görmekten memnun olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte, bazı senatörler, çok geniş olduğunu, piyasaya zarar vereceğini ve yeniliği boğacağını düşündükleri için ifadeye karşı çıktılar.

Bu senatörler daha esnek bir değişiklik getirdiler, ancak kabul edilemedi. Tasarı, tüm kargaşalara rağmen yine de geçti. ABD şu anda kripto para piyasasını düzenlemeye derinden dahil oluyor.

Çok sayıda düzenleyici kurum, SEC’in genel bir gündem sunmasına rağmen, bunu yapma niyetlerini ayrıntılı olarak açıkladı. Hazine Bakanı Janet Yellen de dahil olmak üzere ABD Hazinesi kadar yüksek kurumlardaki yetkililer konuyla ilgili konuştu.

Şu anda düzenleme için birincil hedefler, tekrar tekrar bir endişe kaynağı olarak ortaya çıkan Stablecoin’leri içeriyor. Vergilendirmeye gelince, Internal Revenue Service (IRS), Monero da dahil olmak üzere tam işlem gizliliğine izin veren varlıkları izlemenin yanı sıra kripto varlıklarla ilgili bazı ifadeleri netleştirdi.

ABD şu anda piyasadan vergi almaya az çok kararlı ve burada önemli olan ne zaman olacağı değil nasıl olacağıdır. Bunun yanı sıra, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu menkul kıymetlerle ilgili mevzuatı yayınlayacağı bildirildi. Bu nedenle piyasa bazı değişikliklere hazır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala