Kripto Para HaberleriHaberler

Avustralya’nın Menkul Kıymetler Düzenleyicisi, Bitcoin ve Ethereum ETP’leri Hakkında Olumlu Yönergeler Yayınladı

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC) en son gelişmede borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) ve yapılandırılmış ürünler dahil olmak üzere kripto ETP’leri sunmayı bekleyen fonlar için düzenleyici gereklilikleri detaylandıran bir kılavuz yayınladı.

Aktarılan bilgilere göre kılavuz, yalnızca yatırımcıların korunmasını sağlamakla kalmayıp aynı zamanda şeffaflığı artırmak için tasarlandı.

ASIC, Bitcoin ve Ethereum Destekli Fonları Destekliyor

Yayınlanan belge şunları içeriyor:

  • Kripto varlığa yatırım yapan veya kripto varlığa maruz kalmayı teklif eden ETP’leri desteklemeye hazır olduğu kadar saygın ve deneyimli fon yöneticileri ve endeks sağlayıcılar gibi hizmet sağlayıcıların mevcudiyeti
  • Olgun spot piyasanın mevcudiyeti
  • Kripto varlığına bağlı türevlerin ticareti amacıyla düzenlenmiş vadeli işlem piyasasının varlığı,
  • Fiyat mekanizmalarının işlem günü boyunca varlık için sağlam ve şeffaf olması

ASIC, bu faktörlerin, yalnızca bu kriterleri karşılayan dijital varlıkların ETP yapısı içinde desteklenebileceğini garanti ederek ‘adil, düzenli ve şeffaf bir piyasayı’ desteklemek amacıyla konuşlandırıldığını iddia ediyor. Bu şekilde, fiyat manipülasyon endişelerinin olasılığını azaltmayı umuyor.

ASIC ek olarak en büyük iki kripto para birimlerinden Bitcoin ve Ethereum’un yukarıda belirtilen faktörlere göre uygun olduğunu doğruladı.

Kurum, perakende yatırımcılara özel kripto para destekli fonlar oluşturmak için yeşil ışık yakmış olsa da, şu ana kadar onay için uygun olacak ürünler yalnızca BTC ve ETH ile bağlantılı ürünler oldu. Ancak ASIC, gelecekte ETP’ler için başka varlıkların dahil edilmesini bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala