HaberlerKripto Para Haberleri

Avustralya’da Meta’ya Dava Açıldı

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Meta‘nın ve İrlanda şubesinin dolandırıcı kripto reklamları yayınlayarak “yanlış, yanıltıcı veya aldatıcı davranış” içinde olduğunu iddia ederek Meta Platforms Inc.’i (eski adıyla Facebook) Federal Mahkemeye götürüyor.

Bazı kullanıcılar, reklama bağlı karmaşık ve uzun süredir devam eden dolandırıcılıklara yüz binlerce dolar kaybetti.

Cointelegraph’ın daha önce ACCC’nin firmayı dolandırıcılık amaçlı kripto reklamları nedeniyle gözlem altına aldığını bildirmesiyle birlikte Meta’ya yönelik ilgi Avustralya’da Şubat ayının başından bu yana artmaya başladı. Avustralyalı madencilik milyarderi Andrew Forrest, kurbanları dolandırmak için adını kullandığı iddia edilen reklamlara ev sahipliği yaptığından dolayı şirkete karşı yasal işlem başlattı.

ACCC, bugün erken saatlerde yayınlanan bir duyuruda, Meta’nın “reklam verenlerin yanlış veya yanıltıcı davranışlarına, beyanlarına yardım ve yataklık ettiğini veya bilerek endişe duyduğunu” iddia etti.

ACCC, girişimci Dick Smith, TV sunucusu David Koch ve eski NSW başbakanı Mike Baird gibi önde gelen Avustralyalı isimlerin yer aldığı onaylanmamış veya onaylanmış “dolandırıcılık” reklamlarını gün yüzüne çıkardı.

Düzenleyici, reklamların, kullanıcıları Facebook’tan, bir “kripto para birimi veya para kazanma planını” desteklediği iddia edilen halka açık, şahsa atfedilen alıntıları içeren sahte bir medya makalesine yönlendiren şüpheli bağlantılar içerdiğini belirtti.

Duyuruda, “Kullanıcılar sitelere kaydolmaya davet edildi ve sahte planlara para yatırmaya ikna etmek için tekrarlanan telefon görüşmeleri gibi yüksek baskı uygulanan taktikler kullanan dolandırıcılar tarafından iletişime geçildi.” deniyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Tether ve Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino Muhabbit ile Gerçekleştirdiği Röportajda İddialara Cevap Verdi!

ACCC Başkanı Rod Sims, “Platformunda yayınladığı bu reklamlardan Meta sorumludur” ve bu şirketin bunları kaldırmayarak finansal olarak kazanç elde edeceğini öne sürerken sözlerini esirgemedi:

“Reklamcıların, Facebook algoritmalarını kullanarak bir reklamdaki bağlantıya tıklama olasılığı en yüksek olan kullanıcıları reklamın açılış sayfasını ziyaret etmelerini sağlamak, Meta’nın işinin önemli bir parçasıdır. Reklamlardan gelen açılış sayfalarına yapılan bu ziyaretler, Facebook için önemli bir gelir sağlıyor.”

“Şok edici bir örnekte, bu dolandırıcılıklardan birinin Facebook’ta bir yatırım fırsatı olarak yanlış bir şekilde ilan edilmesi nedeniyle 650.000 dolardan fazla parasını kaybeden bir tüketici olduğunu biliyoruz. Bu utanç verici” diye ekledi.

ACCC, firmanın davranışının Avustralya Tüketici Yasasını (ACL) veya Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu Yasasını (ASIC Yasası) ihlal ettiğini savunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu