Kripto Para HaberleriHaberler

Avustralya’da Emeklilik Fonlarının Kripto Paralara Yatırılmaması Hakkında Uyarılar Başlatıldı

Ülkenin en iyi finansal gözlemcisi olan Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu, emeklilik fonlarını yöneten Avustralyalıları kripto para birimleriyle uğraşmaya karşı uyardı.

Ajans, yakın zamanda kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılıkların yükselişi hakkında bir uyarı yayınladıktan sonra kriptoyu “spekülatif bir yatırım” olarak tanımlıyor.

ASIC, özellikle sosyal medyada SMSF mütevellilerini hedefleyen pazarlama kampanyalarında bir artış kaydetti ve yatırımcıları dikkatli olmaya çağırdı:

Bir ‘yatırım fırsatı’ tanıtan birinin sosyal medya reklamlarına veya çevrimiçi iletişimine güvenmeyin.

SMSF, insanlara emeklilik tasarrufları üzerinde tam kontrol sağlar ve bu da pullara, sanat eserlerine ve kripto paralara yatırım yaparak alışılmışın dışında yatırım kararları vermelerini sağlar.

Ayrıca, dolandırıcılık mağdurlarının tazmin edilmeyeceği düşünüldüğünde, emeklilik fonunuzu yönetmek ek risklerle birlikte gelir.

Düzenleyici, bir SMSF’ye para transfer etme kararı vermeden önce lisanslı bir mali danışmana danışmanızı önerir.

SMSF mütevelli heyetleri, vergilendirme gerekliliklerini takip etmekten tamamen sorumludur ve kripto para yatırımı, uyumluluğu daha da karmaşık hale getirebilir.

Aralık ayında, Avustralya Federal Polisi, Avustralyalıların geçen yıl 109 milyon Avustralya doları miktarınca dolandırıldığını tahmin ediyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto Para Dolandırıcılıkları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kasım ayında, Güney Avustralya polisi bir dark web uyuşturucu baskınının ardından 700.000 Avustralya Doları değerinde kripto paraya el koydu.

Independent Reserve’s Cryptocurrency Index (IRCI) tarafından yürütülen bir ankete göre, Avustralyalıların yaklaşık üçte biri bir yıl öncesine göre %18’lik bir artışı temsil eden kripto para birimlerine sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu