Kripto Para HaberleriHaberler
Trend

Avustralya’da Devrim! Devlet Ödeme Yöntemlerine Kriptoyu Ekliyor!

Avustralya hükümeti, ülkenin ödeme sisteminin daha geniş alanda yenilenmesinin bir parçası olarak kripto para birimlerini düzenlemeyi planlıyor.

Avustralya Dijital Ekonomi Bakanı Jane Hume, hükümetin kripto para borsaları için bir piyasa lisansı çerçevesi getirerek “Vatandaşların kripto varlıklarına tam korumalı ve güvenli bir şekilde yatırım yapmalarını” sağlayacağını açıkladı.

Kripto para vergilendirmesi, dolandırıcılara karşı yatırımcı koruması ve dijital bankaları, kripto para borsalarını ve brokerleri yönetmeye yönelik önlemlerin tümü, önerilen mevzuata dahil ediliyor.

Hume, ülkenin kripto işletmeleri “Avustralya yapımı onay rozeti” ile doğrulanacağından, yeni piyasa lisans sisteminin halka, ilgilendikleri kripto hizmetlerine güvenebilecekleri konusunda bir sinyal olarak hizmet ettiğini açıkladı.

Bugün öğleden sonra, yeni çerçevenin bir politika belgesinin parçası olarak yayınlanması planlanıyor.

Avustralya’nın Ödeme Sistemini ‘Yeniden Yapılandırma’

Avustralya Hazine Bakanı Josh Frydenberg, Aralık ayındaki bir teknik incelemede yaklaşan düzenleyici reformları vurguladı ve Morrison yönetiminin önümüzdeki 25 yıl içinde Avustralya’nın ödeme sistemlerinde en önemli iyileştirmeleri yapmayı hedeflediğini belirtti.

“Mevcut yönergelerde reform yapmazsak, ödeme sistemimizin kaderini belirleyecek olan Silikon Vadisi olacak.” Frydenberg, Avustralya’nın ödeme altyapımız üzerindeki egemenliğini elinde tutması gerektiğini söyledi.

Ek olarak, federal hükümet, kripto para birimi borsaları için saklama anlaşmaları oluşturmak amacıyla yasalar çıkarıyor.

Günlük grafikte kripto toplam piyasa değeri 1.801 trilyon $ | Kaynak: TradingView.com
Günlük grafikte kripto toplam piyasa değeri 1.801 trilyon $ | Kaynak: TradingView.com

Hume’un açıklaması şöyle:

“Fonlarını bir borsada saklayan kripto yatırımcılarının, kripto varlıkları için saklama standartları oluşturarak onlara her zaman erişebilmelerini sağlamak amacıyla bir stratejimiz var.”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ABD Adalet Bakanlığı, Hamas’ın Kripto Bağışları Almasını Engellemeye Çalışıyor

Büyümeyi ve Güveni Teşvik Etmek

Hume’a göre, hükümetin ülkenin kripto ekonomisinin büyümesini teşvik etmedeki rolü, kripto yatırımcıları ve borsalar arasında “güven” sağlamaktır.

Bu arada, Commonwealth Bank of Australia, kripto pazarına girme niyetini belirten ilk banka oldu ve Kasım ayında müşterilerine mobil Commbank uygulamasını kullanarak kripto varlıkları satın alma, satma ve saklama fırsatı sunmaya başlayacağını duyurdu. Bu işlevsellik şu anda bir pilot programda test edilmektedir.

CBA’nın blok zinciri ve dijital varlıklar direktörü Sophie Gilder, bankanın kripto hizmetlerini sunma konusundaki stratejik kararının, müşterilerinin artan kripto para birimleri benimsemesinden kaynaklandığını söyledi.

Gilder, şunları vurguladı:

“Bu yazının yazıldığı sırada, yaklaşık 700.000 müşterimiz aktif olarak kripto para birimi borsalarına para aktarıyor ve bu da bu alanda zaten aktif olduklarını gösteriyor. Müşterilerimiz, biz orada olsak da olmasak da zaten kripto alanındalar.”

Frydenberg, Down Under düzenleyici altyapısının, hükümetin daha güçlü stratejik yön sağlamasıyla uyum gerektirdiğini kaydetti.

Frydenberg; “Hükümetin kapsamlı ödeme ve kripto varlık reformları, Avustralya’nın dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olarak konumunu güçlendirecek” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu