Kripto Para HaberleriAltcoin HaberleriBitcoin HaberleriHaberler

Avustralya İçin Kripto Dostu Bir Gelecek

Senatörler Yeni Düzenlemeler Önerdi

Avustralya senato komitesi, kripto varlıkları üzerindeki mevcut lisansı ve düzenlemeleri ve ayrıca vergilendirme yasalarını değiştirmek için 12 teklifte bulundu. Milletvekilleri, yasalar dostane olsaydı Avustralya‘nın dijital ekonomide liderliği ele geçirebileceğine inanıyor.

Teknoloji ve Finans Merkezi Olarak Avustralya Senatosu Komitesi (ATFC), mevcut düzenlemelerin uyarlanması gerektiğini belirtmektedir. Başkanın belirttiği gibi: “Piyasa düzenleme istiyor ve biz de yenilikleri ayaklar altına almaktan kaçınmaya çalışırken yanıt veriyoruz.”

Geçen yıl, Avustralya vergi acenteleri “son birkaç yılda kripto para birimi ticareti yapan 350.000 kadar kişiyle” iletişim kurmayı amaçladı.

Avustralya yasaları şu anda kripto para birimlerini bir varlık olarak değerlendiriyor, bu nedenle yatırımcıları, dijital varlık bir yıldan fazla bir süre boyunca elde tutulursa veya herhangi bir finansal kazanç elde ederse, bir sermaye kazancı vergisi ödemek ve ATO‘ya rapor vermekle yükümlüdür.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Avustralya Senatosu Uzun Zamandır Beklenen Kripto Raporunu Yayınladı

O zamanlar, news.com.au, H&R Block‘un vergi iletişimi direktörü Mark Chapman ile röportaj yaptı ve onlara birçok kripto para yatırımcısının “bu şeyle uğraştığını ve vergi etkilerini fark etmediğini” söyledi.

Bu bildirim kripto yatırımcılarını heyecanlandırdı ve Seçim Komitesi netlik getiren düzenlemeler öneriyor. Örneğin yenilenebilir enerji kullanan madencilere %10 vergi indirimi teşviki verilmesi.

Küresel dijital varlık pazarının 2025 yılına kadar 6 milyar dolara çıkacağı tahmin edildiğinden senatörler, “Avustralya’nın geleneksel varlıkların muhafazası için mevcut endüstrisinin ölçeği göz önüne alındığında, Avustralya’nın dijital varlıklar alanında lider olmaktan faydalanması için önemli bir alan var. ”

Avustralya Kripto İşletmelerini Çekmek İstiyor

Komite, yeni bir düzenleyici yapı kurarak, merkezi olmayan özerk kuruluşların (DAO’lar) tanınmasını istedi. Senatörlerin raporu şöyle:

“DAO’lar, Avustralya’nın mevcut şirket yapılarının hiçbirine açıkça girmiyor. […] Bu düzenleyici belirsizlik, Avustralya’da önemli ölçekte projelerin kurulmasını engelliyor.”

Financial Review, “Avustralya’nın DAO’nun yapılarını tanımaya çalıştığı tavsiyesi, dünyaya bu sohbete liderlik etmeye hazır olduğumuza dair çok güçlü bir sinyaldir” dedi.

Blok zincir teknolojisini kullanmak, aracılara olan ihtiyacı azaltacak ve Avustralya’yı blok zinciri işletmeleri için önemli bir alana dönüştürebilir.

Senatörler ayrıca Hazine’den bir CBDC için olasılıkları değerlendirmesini istedi. Bu fikir daha önce Avustralya Rezerv Bankası tarafından iyi karşılanmadı, ancak birçok ülke kendi fikirlerini benimsemeye başladıkça ve Avustralya dijital para birimi alanında liderliği ele geçirmeyi hedefledikçe fikirler değişebilir.

Geçen Eylül ayında yapılan bir anket, her 6 Avustralyalıdan 1’inin kripto para birimine sahip olduğunu ve Bitcoin‘in “en popüler olanı” olduğunu gösteriyor.

Avustralyalıların portföylerini çeşitlendirme eğilimi ve ilgi artmaya devam ettikçe, düzenlemelerde ve vergilendirmede önerilen netlik, kripto endüstrisinin büyümesi için faydalı olacaktır. Tedbirlerin uygulanması, müşterinin ve yatırımcıların menfaatlerinin korunması için fazla beklememelidir.

Toplam kripto piyasası 2,5 Trilyon Dolar | Kaynak: TradingView.com'dan Kripto Toplam Piyasa Değeri
Toplam kripto piyasası 2,5 Trilyon Dolar | Kaynak: TradingView.com’dan Kripto Toplam Piyasa Değeri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala