Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Avrupa’da Bitcoin Madenciliğinin Geleceği İçin Bugün Tarihi Bir Gün Olabilir

Avrupa Birliği‘ndeki Bitcoin madenciliğinin yasal konumu, Avrupa Parlamentosu Kripto Varlık Piyasaları Komitesi’nde (MiCA) bugün yapılacak oylamanın sonuçlarına bağlı.

Kripto madenciliğinin “minimum çevresel sürdürülebilirliği” ile ilgili tartışmalı bir çizgi, daha önce çıkarılmış olmasına rağmen tasarıya yeniden dahil edildi. Yeni yol, blockchain operatörlerinin çevresel sürdürülebilirlik uyumluluğuna nasıl gireceklerini detaylandıran bir dağıtım planı sunmasını gerektirecek. Sunulmamış bir planla hareket edilmesi, kripto para birimlerinin AB’de çıkarılmasının veya ticaretinin yapılmasının yasaklanmasına sebep olabilir.

Özel olarak belirtilmese de yasa, iş kanıtı (PoW) zincirlerini doğrudan etkileyecektir. PoW, Bitcoin ağı, Ethereum ve diğer bazı kripto varlıkları tarafından kullanılan fikir birliği algoritmasıdır.

Bununla birlikte, Bitcoin (BTC) merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğundan, onun adına herhangi bir çıkış planı düzenlenemez. Böyle bir planın olmaması, AB genelinde Bitcoin madencilik operasyonlarının varlığını tehdit edebilir.

AB, Bitcoin ağındaki küresel hash gücünün yaklaşık %12-14’ünü oluşturuyor; ayrıca geçen yıl Cambridge Üniversitesi ve Statista‘dan alınan verilere göre Almanya ve İrlanda bu orana katkıda bulunuyor.

Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimi ve karbon emisyonları konusundaki endişeler, şu anda AB’nin bunu nasıl düzenlemesi gerektiği konusundaki tartışmaların ön saflarında yer alıyor. Ancak, ham verilerle karşı karşıya kalındığında bu endişeler yersiz görünmekte.

Avrupa Birliği ülkesi Almanya’da faaliyet gösteren Frankfurt Okulu tarafından geçen Kasım ayında yayınlanan bir rapora göre, Ağustos 2021 itibariyle, Bitcoin ağı yıllık olarak 90.86 Terrawatt saat (Tw/H) enerji gerektiriyordu. Bu, toplam küresel tüketimin yaklaşık %0,05’idir. Ağ, toplam küresel karbon emisyonlarının yalnızca yaklaşık %0,08’inden sorumludur; ancak bu ölçümlerin doğru bir şekilde hesaplanması çok zordur.

Fransız Milletvekili Pierre Person, madencilik yasağının yetenek ve yeniliği bölgeden uzaklaştıracağı konusunda uyardı. 12 Mart’ta bir tweet’te Bitcoin ve Ethereum’u (ETH) yasaklayarak, “NFT ve DeFi kullanımını karmaşık hale getirerek, Avrupa Parlamentosu parasal ve finansal egemenliğimizi ipotek ediyor” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Dogecoin Fırladı! Elon Musk, Yine Yaptı Yapacağını!

Tasarı olduğu gibi kabul edilirse, Ethereum AB’deki üretime uzun bir süre dahil olamayacak. Ağın bu yıl bir noktada “Birleştirme”yi tamamlaması bekleniyor ve bu da onu ağ konsensüsüne ulaşmak için fiziksel madencilik teçhizatı gerektirmeyen bir hisse kanıtı (PoS) ağı haline getirecek. Bununla birlikte, Bitcoin madencileri için daha ciddi sonuçlar olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu