Kripto Para HaberleriHaberler

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Danışma Grubuna 30 Üye Atadı

Dijital Euro Piyasası Danışma Grubu’ndaki üyeler, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan potansiyel bir dijital euro tasarlama ve dağıtma konusunda Eurosystem’e tavsiyelerde bulunacak. 

Eurosystem, Euro bölgesinin para otoritesidir. AMB ve Euro’yu kullanan üye ülkelerin ulusal merkez bankalarından oluşmaktadır.

ECB, piyasa danışma grubunun potansiyel kullanıcıların ve distribütörlerin dijital euro hakkındaki görüşlerini dikkate alacağını söyledi.

Grup kurulduktan sonra, önümüzdeki aydan itibaren üç ayda bir toplantılar yapılacak ve oturumlar arasında yazılı istişareler düzenlenecek.

Ek olarak, BBVA, Deutsche Bank AG, Société Générale, Avrupa Ödeme Konseyi, Stripe ve IKEA gibi kuruluşlardan üst düzey iş profesyonellerini içericek.

BBVA’nın ödemeler disiplini başkanı Antonio Macías Vecino, Deutsche Bank’ın genel müdürü ve varlık platformları global başkanı Jochen Siegert, Société Générale’nin açık bankacılık direktörü Yves Blavet ve Stripe’in EMEA ödemelerinden sorumlu ödeme mühendisliği başkanı Sean Mullaney, diğer profesyonellerin yanı sıra grubu temsil ediyor.

Araştırma aşaması 24 ay sürecek. Bu araştırmalar ile dijital bir euronun tasarımı ve dağıtımıyla ilgili kilit konuları ele almayı hedefliyorlar.

ECB, dijital bir euro yayınlayıp çıkarmaya henüz karar vermedi. Bunun yanında merkez bankası, dijital Euro’nun nakdi tamamlayacağını ve onun yerine geçmeyeceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala