Blockchain HaberleriHaberler

Asya Kalkınma Bankası, Sınır Ötesi Menkul Kıymet İşlemleri İçin Blok Zinciri Kullanacak

Filipinler merkezli Asya Kalkınma Bankası (ADB), Asya-Pasifik‘te sınır ötesi menkul kıymet işlemlerini daha verimli hale getirmek için bir blok zinciri projesi başlattı.

68 üye ülkenin bölgesel kalkınma bankası, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği bölgesindeki merkez bankalarını ve menkul kıymet depolarını; ayrıca Japonya, Çin ve Güney Kore’yi (ASEAN+3) doğrudan birbirine bağlamak için blok zinciri kullanmayı hedefliyor.

Şu anda ASEAN+3‘teki sınır ötesi menkul kıymet işlemleri, Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa‘daki küresel merkezler aracılığıyla işlenmekte ve sonuçlandırılması en az iki gün sürmektedir.

Asya Kalkınma Bankası, ABD’den Kurtulmayı Amaçlıyor

Asya Kalkınma Bankası, basın açıklamasında, merkez bankalarını doğrudan bağlayarak, ConsenSys, Fujitsu, R3 ve Soramitsu dahil olmak üzere blok zinciri şirketleriyle ADB‘yi saf dışı bırakıp, işlem maliyetlerini ve ödeme risklerini azaltmaya çalışıyor.

Projenin kapsamı ayrıca sistemlerin birlikte çalışabilirliğini ve bölgedeki merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) yaşayabilirliğini değerlendirmeyi de içeriyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kazakistan’da Bitcoin Madencilerinin Enerjisi Tamamen Kesildi

Projenin tasarım aşamasının Mart 2022’nin sonunda, prototip aşamasının ise bir sonraki çeyrekte tamamlanması bekleniyor.

Bankalar, çoğu kripto para birimine güç sağlayan ve üçüncü taraflar olmadan güvenli, şeffaf ve değişmez işlemlere olanak tanıyan blok zinciri teknolojisiyle giderek daha fazla yenilik yapıyor. Blockdata tarafından Ağustos 2021’de yayınlanan bir rapora göre, dünyanın en büyük 100 bankasından elli beşi kripto ve blockchain alanına yatırım yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu