NFT HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Assange’ın Özgürlüğü İçin Tam 53 Milyon Dolar!

AssangeDAO, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange‘ı desteklemek için yakın zamanda 53 milyon dolar topladı. AssangeDAO’nun çekirdek üyesi Silke Noa, “DAO’lar, bir bakıma, herhangi bir kişinin eski finansal sistemin dışında kullanabileceği çok güçlü token tabanlı koordinasyon mekanizmalarıdır” dedi.

Noa’ya göre, bağış toplama kampanyası, merkezi olmayan özerk bir organizasyonun siyasi ve sosyal sorunları etkilemedeki gücünü gösteren “büyük bir başarıydı”. DAO mekanizması, Assange’ı Ether’de (ETH) bağış yapmak ve örgütün bir üyesi olmak için desteklemek isteyen herkese izin verdi.

Karşılığında AssangeDAO üyeleri, toplanan fonların nasıl harcanacağına ve ihbarcının amacını desteklemeyi amaçlayan gelecekteki girişimlere oy vermelerini sağlayacak olan, JUSTICE adlı yönetim tokeninden orantılı bir miktar aldı.

Assange’ın kardeşi Gabriel Shipton, başarılı kampanya hakkında yorum yaparken, “Julian’a yönelik bu zulmün bazı siyasi bedelleri olduğuna dair gerçekten bir mesaj; siyasi bir mesaj gönderiyor” dedi.

Toplanan para, Assange’ın yasal masraflarını ödemek ve yaklaşık üç yıldır tutulduğu Birleşik Krallık hapishanesinden serbest bırakılması lehine kampanya yürütmek için kullanılacak.

Assange, kısa süre önce bir Birleşik Krallık mahkemesinin kendisini ABD‘ye iade etme kararına itiraz etti. Burada gizli belgeleri yayınlamaktan suçlu bulunup ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir. Assange’ın destekçileri onu özgür basının kahramanı olarak görüyor.

Shipton, “En hızlı sonuç, Birleşik Krallık’ın Julian’ın temyizini onaylaması ve iadeyi reddetmesi olacaktır” dedi.

AssangeDAO, Assange ve dijital sanatçı Pak tarafından “Censored” olarak adlandırılan, takas edilemez token (NFT) müzayedesinde teklif vererek fon toplamayı başardı. NFT müzayedesi, “Clock” adı verilen bire bir parçadan ve her katılımcının kendi NFT’sini basabileceği açık bir parçadan oluşuyordu. Bu NFT’ler Assange serbest bırakılana kadar takas edilemeyecek.

“Artık Julian ve Pak ‘Censored’ NFT’lerini takas edebilmeleri için Julian’ın serbest bırakılmasıyla ilgilenen 30.000 koleksiyoncumuz var.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu