Kripto Para HaberleriHaberler

Arjantin’den, Kripto Kullanımı Kamçılayacak IMF Anlaşması

Arjantin Senatosu dün gece Uluslararası Para Fonu (IMF) ile kripto para birimlerinin kullanımını caydırıcı bir hüküm içeren anlaşmayla bağlantılı 45 milyar dolarlık bir borç anlaşmasını onayladı.

11 Mart’ta Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanan borç anlaşması, ülkenin 2018’de aldığı 57 milyar dolarlık bir programın yeniden yapılandırılmasına hizmet edecek.

Kendi adına, kripto para birimi hükmü, Arjantin ve IMF tarafından 3 Mart’ta imzalanan ve şimdi IMF yönetim kurulu tarafından onaylanması gereken bir niyet mektubuna dahil edildi.

“Finansal dayanıklılığın güçlendirilmesi” başlıklı hüküm şöyle diyor: “Finansal istikrarı daha da korumak için kara para aklamayı, kayıt dışılığı ve aracısızlığı önlemek amacıyla kripto para birimlerinin kullanımını caydırmak için önemli adımlar atıyoruz.”

Niyet mektubunda ayrıca “ticari bankalar likit ve iyi sermayeli kalırken, özellikle pandemi ile ilgili düzenleyici hoşgörünün çözülmesinin ardından güçlü banka gözetiminin devam edeceği” belirtiliyor.

Arjantin ayrıca niyet mektubuna göre “ödeme sistemlerinin ve nakit yönetiminin verimliliğini ve maliyetlerini iyileştirmek için” ödeme dijitalleştirme sürecini sürdürmeyi planlıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ukrayna’da Sanal Varlıklar Yasası İmzalandı

Şubat ayında yıllık %52,3 enflasyon kaydeden Latin Amerika ülkesi, Güney Amerika’nın bölgedeki önde gelen kripto merkezlerinden biri haline geldi. Yerel borsalar tarafından sağlanan bilgilere göre, Stabilcoin alımları 2020’de altı kat arttı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu