Kripto Para HaberleriHaberler

Adobe, Photoshop’ta NFT Doğrulaması Sunacak

Girişim, dijital sanatı ve NFT'leri etkileyen içerik hırsızlığını önlemeyi amaçlıyor.

Kısa Notlar

  • Adobe, kullanıcıların çalışmalarına doğrulanabilir meta veriler eklemesine olanak tanıyan İçerik Kimlik Bilgileri adlı bir özelliği duyurdu.
  • Şirket, NFT yaratıcılarının Photoshop, Behance ve Stock dahil olmak üzere uygulamalarında bu özelliği kullanmasına izin verecek.
  • Rarible dahil olmak üzere çeşitli NFT pazar yerleri bu özelliği destekleyecek.
  • NFT alıcıları, token madencisinin ve orijinal sanatçının aynı blok zinciri adresini paylaştığını doğrulayabilecek.

Adobe, değiştirilemez belirteçlerin (NFT’ler) yaratıcılarına doğrulama araçları sağlayacak bir girişimi duyurdu.

İçerik Kimlik Bilgileri Doğrulamayı Güçlendirecek

Adobe‘nin Content Credentials adlı yeni sistemi, kullanıcıların çalışmalarına meta veriler eklemesine olanak tanır. Tüm görüntüler meta veriler içerse de Adobe’nin sistemi, bir çalışmanın yaratıcısını doğrulanabilir ve güvenli bir şekilde belirleyerek sahtekarlığı önlemeyi amaçlar.

Adobe, NFT yaratıcılarının bu özelliği kullanmasını amaçlamaktadır. Dijital bir sanatçı, kripto para birimi adresini görüntüsünün meta verilerine koyabilir. Ardından alıcılar, NFT’yi basan adresin, görüntüyü oluşturan adresle aynı olduğundan emin olabilir. Adresler farklıysa görüntü darphane tarafından çalınmış olabilir.

Bu çaba, İçerik Doğruluğu Girişimi (CAI) adı verilen iki yıldır devam etmekte olan bir girişimin parçası. Adobe tarafından yönetilen program, BBC, Microsoft ve Nikon dahil olmak üzere birçok önemli üyeyi kendine çekti.

Özellik Photoshop ve Daha Fazlasında Kullanılacak

İçerik Kimlik Bilgileri, amiral gemisi görüntü düzenleme yazılımı Photoshop da dahil olmak üzere Adobe’nin uygulamalarının çoğu aracılığıyla desteklenecektir. Bildirildiğine göre, özellik, uygulamanın bir sonraki beta özellikleri grubunda “NFT olarak hazırla” adlı bir seçenek olarak sunulacak.

İlgili özellikler, Adobe’nin sosyal medya platformu Behance ve fotoğraf barındırma platformu Stock’ta da sunulacak.

Pazar tarafında, özelliği desteklemek için dört site Adobe ile ortaklık kurdu. Rarible, KnownOrigin, OpenSea ve SuperRare, NFT listelerindeki bir sekmede meta verileri görüntüleyerek bunu yapacaktır.

Adobe Executive, NFT’leri Övüyor

Adobe yöneticisi Scott Belsky de bu hafta NFT’lerin daha geniş potansiyelini tartıştı. Bir Verge röportajında ​​Belsky, “yaratıcılık için NFT’lerden daha güçlü ve daha uyumlu bir sistem görmediğini” belirtti. NFT yaratıcılarının birincil satış gelirinin yanı sıra ikincil satışlardan bir kesinti elde edebilmelerini övdü.

Ancak Belsky, NFT pazarında bir düşüş olasılığı konusunda endişelerini dile getirdi. “Aslında benim fikrim, daha fazla patlamadan önce daha fazla kaza olacağı yönünde” dedi.

Twitter’da Belsky, NFT hırsızlığı sorununa dikkat çekti ve mevcut sanat eserlerini kopyalayıp yapıştırmanın kolaylığı nedeniyle “sanatçıların eserlerinin kopyalandığını ve orijinal sanatçıya hiçbir fayda veya atıfta bulunmadan basıldığını gördüklerini” belirtti. Sanatçıların sorunu çözmek için Adobe’nin çözümüne yönelip yönelmeyeceklerini göreceğiz.

Adobe, NFT’leri benimseyen en son şirkettir. TIME Magazine, TikTok, Twitter, Visa gibi diğer büyük şirketler son aylarda NFT girişimlerini duyurdular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala